DÖRT MEVSİM DURAĞIMIZ : KAPADOKYA

BİR DOĞA HARİKASIDIR ÜRGÜP-KAPADOKYA

Gezmeyi sevenler için bir yerlere  giderken, anın, özgürlüğün, havanın, insanların, doğanın keyfini sürmek her şeyin ta kendisidir.Değiştirdiğiniz konumunuzdan çok, hissettikleriniz önemlidir. Sonbaharın şehirleri olduğunu düşündüğüm yerler vardır ki  el ayak çekilmesiyle sakinleşen yerler, kırmızı ve turuncunun büyüsünün içinizi sarıp sarmaladığı, huzurla dolduğunuz, doğayla ve kendinizle baş başa kaldığınız o harika anları yaşatır bize. Şehrin kalabalığından yorulduğumuzda gidebileceğimiz ilk kaçamak rotamız:

Ürgüp, Göreme , Avanos da Sonbahar keyfi
KAPADOKYA ÜRGÜP, GÖREME VE AVANOS DA HER MEVSMİN KEYFİ BİR BAŞKADIR.

 


Erciyes, Hasan Dağı ve Güllü Dağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların, milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla, dünyada başka hiç bir yerde görülemeyecek ilginçlikte ve güzellikte bir doğa harikası.

 

 

 

 
Peri bacaları  zamanla rüzgarın ve yağmurun etkisiyle aşınarak ve sürekli değişerek şimdiki halini almıştır. kızıl rengini sevenler ve sonbaharı tamamen hissetmek için ideal bir şehir kapadokya.

Kiliseleri, yeraltı şehirleri, rengarenk balonları, kayaların içine oyularak yapılan keşfedilmeyi bekleyen evleri,  ünlü şarapları ve muhteşem günbatımıyla Kapadokya büyüleyici ve gizemli bir atmosferi ile sanki başka diyarlara alıp götürüyor.
Her bir köşesinin kendine has içine çeken dokusu, farklı atmosferi ve özel yerleri var. Aceleye getirilmeden gezilmesi gereken bir yer .Vakti olmayanlar  her yerini göreyim sonra yine tekrar gelirim demek yerine sadece bir yerinde o vakti geçirip, diğer gelişte farklı yerinde kalması daha mantıklı.

KAPADOKYADA GEZİLECEK YERLER

1.ÜÇHİSAR 

ÜÇHİSAR KALESİ; Kapadokya’yı 360 derece görebileceğiniz Uçhisar Kalesi’nin zirvesinden Kızılçukur
Ortahisar, Ürgüp, İbrahimpaşa, Mustafapaşa ve Gömede Vadileri ile Göreme, Avanos, Çavuşin, Nevşehir, Çat ve Erciyes’e kadar her yer görülüyor . Uçhisar Kalesi’nde çok sayıda oda, ev, sığınak, depo, sarnıç, mahzen var. Birbirine merdivenler, tüneller ve koridorlarla bağlı.
GÜVERCİNLİK VADİSİ: bir trekking vadisi burası ve adını vadilerde oyulmuş güvercinlik denen yuvalardan alıyor.

 

2.GÖREME

Göreme milli parkı, Göreme açık hava müzesi, Paşabağlar, Aşk vadisi, Sunset point…

Güllüdere vadisin de  yürüyüş sırasında iki kola ayrılan vadide, tarih boyunca birbirinden farklı dönemde inşa edilmiş çok sayıda kilise ve manastır görebiliyorsunuz.
Zemi vadisinde yürüyüş yaparken Sarnıç Kilisesi, Saklı Kilise, Görkündere Kilisesi ve El Nazar Kilisesini görüyoruz.

3.ÜRGÜP

Bizans Döneminde  dini merkez olan Ürgüp, bir piskoposluk merkezi, Selçuklular Döneminde Konya’ya ve Niğde’ye açılan bir kale, Osmanlı döneminde ise Kadılık Merkezi.
Narlıgöl

 

Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi, Türkiye’nin ilk özel bebek müzesi. Kapadokya’nın tarihi, kültürel ve mimari özelliklerini yansıtan ve Türkiye ile dünyadan toplanmış 200’den fazla bebeğin sergileniyor.

 

Sobesos Ancient City
Ürgüp’e bağlı Şahinefendi Köyü’nün güneyinde yer alan Sobesos Antik Kenti, Anadolu’nun yerli halkı Luwi’lerden aldığı düşünülen şehir kazılarında mozaikle kaplı geniş bir toplantı salonu, hamam

4. AVANOS

Avanos, çanakçılık, halıcılık gibi el sanatlarının ve şarapçılığın geliştiği, eşsiz peri bacaları, vadileri ve yeraltı şehirleri, kiliseleriyle önemli gezilecek bölge.
Paşabağ, Devrent vadisi,
Çavuşin köyü; en eski yerleşim yeri.

 

 

Güray Museum
Dünyanın ilk ve tek yeraltı seramik müzesi olan Güray Museum, nesillerdir babadan oğula geçen bu geleneksel el sanatını çağdaş müzecilik anlayışı ile birleştiren bir yer.

Muğla-Fethiye Tatil Değerlendirmesi için tıklayınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir