İLKBAHAR MEVSİMİNDE GÖRÜLESİ EN TREND YERLER ||

Ülkemiz, dört mevsimin de güzel yaşandığı bir ülke. Her köşesinde muhteşem güzelliklere sahip ülkemizde çoğu yer sadece yaz aylarında değil, kış ve bahar aylarında da bir harika. Doğası, havası ve Anadolu’nun eşsiz tarihiyle keşfedilecek birçok yer var. Güneşin kendisini iyice hissettirdiği, yazın müjdecisi İlkbahar, gezmek için de harika bir zamandır. Çünkü hem doğanın uyanmasına tanıklık eder hem de ılıman havanın etkisiyle rahat rahat gezmenin keyfini sürebilirsiniz.  Şimdi sizlere görülesi bu güzel yerlerden en çok tercih edilenleri paylaşacağız…
1- ASSOS / ÇANAKKALE

Mitolojik hikayelere konu olmuş tarihi değeriyle dört mevsim bir başka güzel Assos. Bilen bilir bu güzellikleri bilmeyenlerse; hadi düşün yollara buraları keşfetmeye. Baharda bir başka güzeldir; Assos, Yeşilyurt Köyü, Behramkale, Antik Liman.
Assos, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinin yaklaşık 17 km güneyindeki Behramkale Köyü’nde yer alan bir antik kent. Antik Çağda Troas diye adlandırılan bölgenin güney ucunda volkanik bir tepenin zirvesi ve yamaçlarında, Midilli adasının karşısında kurulmuştur. En uygun ASSOS Otellerine ETSTUR aracılığıyla rezervasyon için tıklayınız..

2- DATÇA


İnsanın ömrüne ömür, yaşam enerjine enerji katan yerdir, Datça. Muhteşem doğası ve temiz havasının yanında tarihi-kültürel mirası ve mavi suları yazın olduğu kadar ilkbahar gezginlerinin de Türkiye’deki ilk tercihleri arasında yer alıyor. Masmavi göz alıcı güzelliğe sahip denizine en az bizler kadar hayran kalan kişiler arasında dünyaca ünlü isimler de var; Prens Charles, Tom Hanks ve Bill Gates her biri Datça’da mavi tura çıkıp bu sulara hayran olan isimlerden sadece birkaçı.
Türkiye’nin batısındaki en uç noktalarından biri Datça, ilkbaharı yeşeren doğası, papatya, gelincik tarlalarıyla karşılar. Yazın aksine Palamutbükü, Tütünbükü, Mesudiye gibi koylarda hareket yeni başlar. Ancak teknelerin vazgeçilmez adresi Selimiye Köyü ve Bozburun’da konaklayacak yer bulabilirsiniz. Eski Datça’daki Can Yücel’in evine ve Knidos antik kentine uğramadan Datça’dan ayrılmayın. İnce bir hırkayla rahatlıkla üşümeyeceğiniz bahar aylarında Datça için tek handikap, yağmura yakalanmak. Eğer gittiğiniz zaman yağmur yağıyorsa aralıksız 1-2 gün sürebilir. Onun dışında Nisan ayında Datça’da hava sıcak olur. Yeme içme ve konaklama konusunda hiç sorun yaşamak istemiyorsanız 1 saat mesafedeki Marmaris’e gidebilirsiniz. 
Sayısız koyları ve ormanlarıyla ünlü sakinliğin hayatla buluştuğu tatil duraklarındandır Datça ilkbaharı yaşanacak en güzel mevsim yapar. Datça maki türlerinin en iyilerini barındırır. Ayrıca Türkiye’nin en iyi bademi de burada yetişir. Datça’da Afrodit Tapınağı’nın yanı sıra mevsimleri ve zamanı gösteren saat ve antik kalıntılar görülebilecek tarihi yerlerden sadece bazılarıdır.
En uygun DATÇA Otellerine ETSTUR aracılığıyla rezervasyon için tıklayınız..

3- BODRUM

Bir Bodrum sevdalısı olan Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın da dediği gibi ‘Sanma ki sen geldiğin gibi gideceksin. Senden öncekiler de böyleydiler. Akıllarını hep Bodrum’da bırakıp gittiler’ Sadece yaz aylarında değil bahar aylarında da bir başka güzeldir; Bodrum. Baharda içinizi ısıtan Ege güneşinin tadını doyasıya çıkarırsınız Bodrum’da. Kalabalıktan uzak, yeşil ve mavinin kucaklaşmasına şahitlik edersiniz her gün Bodrum sahillerinde.
En uygun BODRUM Otellerine ETSTUR aracılığıyla rezervasyon için tıklayınız..

4- MERSİN

Misafirperver Anadolu insanının, birbirinden leziz yemeklerin, yemyeşil doğanın masmavi deniz ve harika bir tarihle birleştirdiği yerdir, Mersin. Kızkalesi’nde tarihin izlerinin peşinden giderken, Narlıkuyu’da Yörük kahvaltısının ve en lezzetli Akdeniz balıklarının tadı damağınız kalacak.
En uygun MERSİN Otellerine ETSTUR aracılığıyla rezervasyon için tıklayınız..

5- SAFRANBOLU

18 ve 20. yüzyıllar arasında yapılmış ve bozulmadan günümüze kadar gelebilmiş Osmanlı evleriyle ünlü bir ilçe. Anadolu’nun kuzeybatı kesiminde tarihte Paflagonya (Paphlagonia) olarak adlandırılan bölgede bulunan Safranbolu’nun bilinen geçmişi M.Ö. 3000 yıllık bir tarihe sahip. Pek çok uygarlığa ev sahipliği yapan ilçe en çok Rumlar ve Osmanlılar’dan izler taşıyor. Bu dönemlerden kalma cami, kilise, han hamam, köprü ve konaklara sahip olan Safranbolu, geleneksel Türk evlerini yansıtan konaklarıyla tanınıyor. UNESCO’nun, korunması gereken 2000 kültür varlığı arasında bulunuyor.
Tarihin tozlu sayfalarında değil bizzat içinde yaşayabileceğiniz bir yerdir, Safranbolu. Karabük’ün de en önemli turizm bölgelerinden biridir. Geleneksel Türk toplum yaşantısını tecrübe edebileceğiniz en iyi yerlerden biri olan Safranbolu’nun günümüze kadar gelmeyi başarabilen köklü tarihi geçmişi, kültürel miraslarıyla her mevsim tablo gibi bir manzaraları serer gözler önüne. Ülkemizin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Safranbolu’yu nisan ayı rotalarınıza ekleyebilirsiniz.
En uygun SAFRANBOLU Otellerine ETSTUR aracılığıyla rezervasyon için tıklayınız..

6- ESKİ FOÇA

Denizin verdiği huzurun adresi: Eski Foça. Eski bir balıkçı kasabası olan bu topraklarda güneşin, denizin ve huzurun tadını çıkarmak paha biçilemez. Ege’de gün batımı bir başka güzeldir, Eski Foça’da ise bambaşka… Güneşin denizin üstünden yavaş yavaş kayboluşunu izlerken yöresel Ege otları ve enfes balığın size eşlik ettiği o gün batımıysa tarif edilmez yaşanır cinsten.
En uygun FOÇA Otellerine ETSTUR aracılığıyla rezervasyon için tıklayınız..

7- İĞNEADA

Yaz aylarında da güzel ama bahar aylarında, hele ki mayıs ayında bir başka güzel bir başka keyifli İğneada. Adeta doğanın bir mucizesi olarak görünen İğneada, 2007 yılından beri milli park statüsünde bulunuyor. Kırklareli sınırları içerisinde yer alan bu muhteşem doğa, İstanbul’a sadece 5 saatlik bir mesafede. Yıldız Dağları’nın orman dokusunu yansıtan, kökleri suların altında kalmış ağaçları ile bilinen longoz ormanları ile ünlü olan İğneada, 20 km’lik sahil şeridiyle de muhteşem bir doğa oluşumu olduğunu kanıtlıyor.
En uygun İĞNEADA Otellerine ETSTUR aracılığıyla rezervasyon için tıklayınız..

8- KAPADOKYA


Kapadokya Bölgesi Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kayseri ve Kırşehir illerinin kapladığı alandır. Daha dar olan kayalık Kapadokya Bölgesi ise Uçhisar, Ürgüp, Avanos, Göreme, Derinkuyu, Kaymaklı, Ihlara ve çevresinden ibarettir. Dünyanın en iyi balon turu güzergâhı olarak seçilen Kapadokya, Times Gazetesi’nde yayımlanan “Dünya’nın Yeni 25 Harikası” listesine 5. sıradan girmiştir. 1985’ten beri UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesi’ndedir. Güzel beyaz atların, rengarenk sıcak hava balonlarının diyarı Kapadokya… Güvercinlik Vadisi, Kızıl Vadi, Uçhisar Kalesi, Göreme Açık Hava Müzesi, Paşabağı, Ihlara Vadisi ve daha fazlasıyla Kapadokya bahar rotalarının kesinlikle vazgeçilmez destinasyonu.
Kapadokya, bahar deyince ilk akla gelen yerlerden biridir. Ihlara Vadisi, Göreme Açık Hava Müzesi ve mağaraları gezmek için en uygun zamandır ilkbahar. Baharda peribacalarının etrafında açan çiçekler buraya ayrı bir güzellik katar. Kapadokya’da baharın güzelliğini en iyi gözlemleyebileceğiniz aktivite balon turu yapmaktır. Balon turu için sabah erken kalkmayı göze alın. Tur şirketleri saat 05:30 gibi sizi alacaktır.
En uygun KAPADOKYA Otellerine ETSTUR aracılığıyla rezervasyon için tıklayınız..

9- MARDİN

Uçsuz bucaksız Mezopotamya topraklarının farklı kültürleriyle harmanlanmış sürpriz coğrafyası Mardin. Güney Doğu’nun ülkemize sunduğu değerli bir hediye. Tarihi kalenin eteklerine kurulmuş eski bir kent olan Mardin’de çağlar boyunca farklı etnik kökene sahip halk bir arada yaşamış ve yaşamaya da devam ediyor. Tüm gizemi ve sürprizleriyle Mardin’i keşfetmek için en ideal zamanlardan biri de nisan ayıdır.
Baharı daha farklı bir atmosferde örneğin yüzlerce yıl geçmişi olan tarihi bir konakta karşılamaya ne dersiniz? Mardin binlerce yıllık kültür geçmişine tanıklık edebileceğiniz iyi bir seçenek olur. Yazı çok sıcak geçtiği için Mardin’i gezmek için en ideal zamandır ilkbahar. Mardin’de Süryani kiliseleri, 4. yüzyılda kurulmuş Deyrülzeferan Manastırı gibi yerler ve muhteşem konakları gezilebilir. Taş işçiliğinin harika örneklerini bulabileceğiniz bu konakların Dara Konağı gibi bir kısmı bugün otele çevrilmiş. Konaklama için iyi bir tercih olacaktır. Yine yarım saat mesafedeki Midyat ve yaklaşık 2 saat mesafedeki Hasankeyf’e mutlaka gidin. Gümüş telkâri işçiliği şahane takılardan da almadan dönmeyin. 
En uygun MARDİN Otellerine ETSTUR aracılığıyla rezervasyon için tıklayınız..

10- CUNDA ADASI

Yaz mevsiminde cıvıl cıvıl sokaklarında iğne atsan yere düşülmez Cunda’nın. Ama baharda öyle mi? Ilık ılık rüzgar eser yel değirmeninin bahçesinde ve çayınızı yudumlarsınız güneşin içinizi ısıttığı manzarada. Siz siz olun Cunda’nın keyfine bir de baharda bakın.
Ayvalık, Cunda Ege’de ilkbaharı en iyi karşılayabileceğiniz yerlerden biri olarak dikkat çeker. Rum mimarisi izlerini taşıyan şirin bir ada olan Cunda’da artık doğa uyanmaya başlamıştır. Dolaştığınız her yerde sizi rengarenk çiçekler, papatyalar karşılayacaktır. Cunda’da Taksiyarhis Kilisesi, Despot Evi, Agia Triyada Kilisesi ve Ayışığı Manastırı gibi yerler gezilebilir. Balıkçıların bir kısmı baharda açıktır. Deniz kenarı manzara eşliğinde bir şeyler yemek, Ege mezeleri tatmak hava güneşliyse çok keyifli olacaktır. Cunda, Marmaris, Datça ve Fethiye’ye göre biraz daha soğuk olabilir ama hava güneşliyle rahat gezebilirsiniz. Ayvalık Şeytan Sofrası’na çıkıp şahane manzara eşliğinde çayınızı içmeden Cunda’dan ayrılmayın.
En uygun CUNDA ADASI Otellerine ETSTUR aracılığıyla rezervasyon için tıklayınız..

11- ŞİRİNCE

İşte ülkemizin canlı tarihini yansıtan, yeşilliklerle kucaklaşmış harika bir yer daha; Şirince. Dönüp dolaşıp kendimizi Ege’de bulduğumuz bahar rotalarının diğer bir destinasyonu olan Şirince’nin yemyeşil doğasını ilkbaharda keşfedin, sokaklarında sıralanmış eski Türk konakları arasında gezinin ve buranın eşsiz lezzetlerini tadın.
En uygun ŞİRİNCE Otellerine ETSTUR aracılığıyla rezervasyon için tıklayınız..

12- UZUNGÖL

Adını ev sahipliği yaptığı gölden alan Uzungöl, mayıs ayında keşfedebileceğiniz ideal bir Karadeniz rotası. Soğanlı ve Kaçkar Dağları’nın birleştiği noktada yer alan bu doğa harikası yer, Türkiye’nin en yaşlı yağmur ormanları arasında misafirlerini eşsiz bir deneyime davet ediyor.
En uygun UZUNGÖL Otellerine ETSTUR aracılığıyla rezervasyon için tıklayınız..

13- YEDİGÖLLER

Şehrin hengamesinden, gürültüsünden kaçmak ve doğayla ama sadece doğayla baş başa kalmak isteyenlerin rotası. Batı Karadeniz’in yemyeşil cenneti, Bolu’nun gözbebeği olan Yedigöller, kışın karlar altında yazın güneş içinde de güzel ama baharda hele ki nisanda burası başka bir güzel. Milli park özelliği de taşıyan Yedigöller, bahar rotaları için mutlaka aklınızın bir köşesinde bulunması gereken yerlerden.
En uygun YEDİGÖLLER Otellerine ETSTUR aracılığıyla rezervasyon için tıklayınız…

14- ESKİŞEHİR

Eskişehir’in son yıllardaki hızlı değişimini duyup da gitmek istemeyen yoktur sanırım. İşte Eskişehir gezisi için en uygun zamandasınız. Yazları sıcak, kışları soğuk geçen Eskişehir için ilkbahar harika bir zaman. Eskişehir’de Odunpazarı’nda tarihi evleri gezip, Porsuk çayında gondol gezintisi yapıp, Sozova Parkı ve Kent Parkı gitmek harika olacaktır. Lületaşından el yapımı bir şeyler alıp, çiğ börek ve Balaban Köftesinden yiyerek karnınızı doyurabilirsiniz. Eskişehir’e otomobilinizde ya da hızlı trenle gidebilirsiniz.
En uygun ESKİŞEHİR Otellerine ETSTUR aracılığıyla rezervasyon için tıklayınız…

15- POLONEZKÖY

İstanbulluların baharda ilk koştukları yerdir Polonezköy. Yeşillikler içerisindeki bu doğa harikasında, Polonya mimarisine özgü evler bugün pansiyon ve restoran olarak işletiliyor. İster kahvaltı edip köy içindeki yürüyüş parkurunu tamamlayın, isterseniz de önce yürüyüp, sonrasında kendinize mangal keyfi yaşatın. Köyün dışında çok sayıda hayvanın bulunduğu bir yer var. Çocuklar için ideal olabilir. Cumhuriyet köyü ve Ömerli’ye doğru at çiftlikleri de bulunuyor. Ata binmek isteyenler için iyi bir alternatif. Trafik boşsa Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden Polonezköy’e ulaşmak 30-40 dakika sürer.
En uygun POLONEZKÖY Otellerine ETSTUR aracılığıyla rezervasyon için tıklayınız…

16- ÇEŞME

Ege’nin bir başka incisi de son yılların popüler tatil adresi Çeşme’dir. Özellikle Alaçatı, yaz aylarındaki kalabalık yerine sakin sokaklarıyla sizi karşılar. Ama sakin olduğu için Alaçatı’nın o eski halini koruyan Rum mimarisi binalarının güzelliğine daha iyi varabilirsiniz. Burada harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Sörf yapmak için biraz erken olabilir. Profesyonel sörfçüler için sorun olmaz. Ancak sörf okulları genelde yazın faaliyete geçiyor. Konaklamak için Ilıca ya da Çeşme merkezde otel bulmakta zorlanmazsınız.Ilıca’da kaplıca keyfi da yaşayabilirsiniz.
En uygun ÇEŞME Otellerine ETSTUR aracılığıyla rezervasyon için tıklayınız…

Kaynak: ntv.com.tr, enuygun.com

HEM SÖMESTR HEM DE KIŞIN GİDİLECEK TATİL YERLERİ

Tatil demek sadece güneşin tepede olduğu o sıcacık yaz mevsimi değildir elbette. Türkiye’de kış tatili yapılacak yerler oldukça fazladır ve çok da keyiflidir. Ülkemiz coğrafi anlamda o kadar güzel bir konumda yer alıyor ki, yazı ayrı güzel, kışı ayrı güzel olan Türkiye’de kış tatili için seçenekler çok fazla. Dileyen kar tatili yapıp kayak yaparak keyfini çıkarmak ister , kimi kışın doğal güzellikler gezmek ve kışın verdiği o güzel görüntüyü seyrederek dinlenmek isteyebilir , kimi ise muhteşem bir kış manzarası eşliğinde sessiz ve huzur dolu bol dinlenmeli bir tatil yapmak ister.  Kış tatili için nereye gidilir sorusun en güzel cevap seçenekleri burada.

 

Kış geldi, hava artık buz gibi. Beklenen kar yağışı tam anlamı ile gerçekleşmese de güzel bir kış tatili için şimdi doğru zaman. Sevdikleriniz ile geçireceğiniz eşsiz bir tatil planlamak ve kışın gidilecek en güzel noktaları seçmek zannettiğiniz kadar da zor değil!

Kış mevsimi için gidilecek ve huzur verecek en güzel noktaları seçtik. Gelin bu mevsimde nerelere gidebileceğinizi inceleyelim

1.ULUDAG

Ülkemizde kış ve tatil kelimeleri bir araya geldiğinde ilk akla gelen seçeneklerden biri Uludağ. Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da en fazla ziyaretçi çeken merkezleri arasında yer alan Uludağ’da kayak, snowboard, teleferik yani kar keyfi denince aklınıza ne geliyorsa hepsi var. Uludağ’a Bursa’dan günübirlik turlarla gelebileceğiniz gibi dağda bulunan otellerden birinde kalabilirsiniz. Bursa uçak bileti için tıklayınız…

Buraya İstanbul’dan araç kiralayarak ulaşmak da seçenekler arasında. Eğer bu kış rotanızı Uludağ’ın eğlence ve keyif dolu dünyasına çevirmek isterseniz şehirden araç kiralayarak yola çıkmak için İstanbul’a uçak biletlerini karşılaştırın.Bu kadar zahmete giremem ama uludagı görüp kısacık da olsa kış keyfi yaşamak istiyorum da diyorsanız. 3000’in üzerinde yatak kapasitesine sahip olan dağda 23 özel turistik tesisin dışında kamuya ait 16 dinlenme ve konaklama tesisi bulunuyor. 


İlk gidişinizde üst için bir termal atlet, üstüne bir polar sweat, onun üstüne de su geçirmez bir mont gayet güzel bir kombinasyon olur. Alt için de rüzgar ve su geçirmeyecek bir pantolon yeterli olacaktır. sadece bunlar ile tatilin keyfini sürmek yeter de artar bile.

Tam gün bir kayak yapmak, dağın manzarası eşliğinde, şehri keşfetmek, yerel pazarlarda alışveriş yapmak ya da sadece bir Türk hamamında dinlenmek için mükemmel bir gün. Uludağ’da geceleme ayrı bir güzel lağa lapa yagan karın gecenin karanlıgında insana verdigi huzur sizi bekliyor  olabilir. uludag için harika tatil mekanlarla  doludur. Çünkü gidenler bilirler burası tüm beklentileri sonuna kadar karşılar. Özellikle kış tatilinden hoşlananlar, lapa lapa yağan kar altında sıcacık mangal eti yemekten hoşlananlar, kayak yapmayı sevenler, karlar üzerinde çocukları ile yuvarlanarak oynamak isteyenler, sıcak otellerde eğlenceli zaman geçirmek isteyenler, kışı farklı bir şekilde eğlenceli yaşamak isteyenler için ideal bir seçenek. Uludağ’ da tatilin keyfini çıkartıp dinlendikten sonra mini bursa turu da tatili noktalamak için harika  bir secenek

Bursa dan istanbu’la geçerek devam edebilirsiniz.İstanbul Şehir Turu da kışın güzellikleri arasında bir seçenek bizim için. Ayasofya’nın karşısındaki Sultanahmet Camii, 16. yüzyılda mavi İznik çinilerinin muhteşem iç dekorasyonu nedeniyle Sultanahmet Camii olarak da bilinen mimar Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Anıt Hipodrom, savaş arabaları yarışları, üç anıtla; Theodosius Dikilitaşı, bronz Serpantin Sütunu ve Konstantin Sütunu. TOPKAPI SARAYI Osmanlı padişahlarının 15.-19. Yüzyıllar arasında kristal, gümüş ve Çin porselenleri, padişahlar ve aileleri tarafından giyilen cüppeler, İmparatorluk Hazinesinin ünlü mücevherleri, minyatürler. İşte Uludağ tatili için fırsat  bir kaç otel. Devamını da görmek için tıklayınız…

2.Zigana Geçidi/Gümüşhane:

Yılın beş ayı karlı kaplı olan Zigana’da konaklama da yapılabilecek bir kayak tesisi var. Kendin pişir kendin ye türü tesisler de bolca bulunuyor. Zigana, Hamsiköy sütlacı ile meşhur. Gümüşhane Otelleri için tıklayınız…

 

Trabzon ve Gümüşhane’den gün içinde sürekli araç bulma imkanı var. Temiz havası ve harika doğasıyla Trabzon ve Gümüşhaneliler’in günübirlik gezilerde en çok tercih ettiği yerlerin başında geliyor.

Gümüşhane ye en yakın havaalanları uçak bileti için tıklayınız…

3. Ayder yaylası/Rize: 

Karadeniz’in uçsuz bucaksız yaylaları kış tatili denince ilk akla gelen yerler olmayabilir. Genellikle ilkbahar ve yaz aylarında çıkılan yaylalar kış döneminde çok daha farklı bir manzara çiziyor. Ayder Yaylası ve çevresinde bulunan kaplıcalar manzarayı seyretmenin dışında kış aylarında şifa bulmak için de en iyi yerlerden biri.

Rize ye en yakın uçuş bileti için tıklayınız…

 

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesi yakınlarında yer alan Ayder Yaylası’na ulaşmak için Trabzon’a uçarak buradan araç kiralayabilirsiniz. Bu dönemde şehre uçak biletleri tek kişi gidiş dönüş her şey dahil 160 TL civarında. Kaplıcaları gün boyu ziyaretçi akınına uğruyor. 260 metre derinlikten çıkan 50 derecelik kaplıca suyunun başta romatizma, kireçlenme olmak üzere pek çok hastalığa iyi geldiği söyleniyor. Yılın ortalama beş ayı karla kaplı olarak geçiyor.  İşte size en çok tercih edilen Ayder Otelleri. Devamı için tıklayınız…

4. Yedigöller/Bolu:

Yedigöller aynı zamanda ülkemizin en güzel kamp alanlarından biri. Eğer siz de otellerden ve kapalı alanlardan kaçıp doğanın içinde tatil yapmak isterseniz buraya gelirken çadırınızı ve kamp malzemelerinizi de mutlaka yanınızda getirin. Bölgede göllerin çevresinde kamp yapabileceğiniz çok sayıda yer var. Eğer çadırda kalmak istemezseniz konaklayabileceğiniz tesis ve bungalov tarzı evler de bulunuyor. Bu arada kamp yaparken mangal keyfinden vazgeçmeniz gerekecek. Çünkü bölgede orman yangını riski nedeniyle ateş yakmak yasak. Çadırıyla özgür tatilin peşinden koşan kamp tutkunları yedigöller sizi bekliyor. Bolu ya en yakın uçuş bileti için tıklayınız…

Yedigöller fotoğraf çekmeyi sevenler için de doğal bir stüdyo gibi. her an karşınıza çıkacak sevimli hayvan dostlarımızla da doğal bir cennet gibi. Burada gezinirken karaca, sincap ve tavşan gibi birçok türü görebilirsiniz. Tabii bu arada dikkatli olmanızda yarar var. Çünkü bölge aynı zamanda tilki, kurt ve yabani domuz gibi tehlikeli türlerin de alanı.

 

Yedigöller her ne kadar İstanbul ve Ankara gibi şehirlere birkaç saat uzaklıkta olsa da şehrin gürültüsünden ve karmaşasından o kadar uzakta. Buraya özellikle bayram ve resmi tatil gibi zamanların dışında gelirseniz etrafta gezinirken duyacağınız neredeyse tek şey huzur veren kuş sesleri olacak. Üstelik Yedigöller’e ulaşmak da hiç zor değil. İstanbul – Ankara otoyolunu takip ederek Yeniçağ çıkışından çıkabilir ve sonrasında Mengen – Devrek yönüne doğru devam ederek Yedigöller’e kolayca ulaşabilirsiniz. Diğer seçenekse Bolu şehir merkezinden Yedigöller tabelalarını takip etmek. 40 kilometreden biraz fazla süren bu yol boyunca görecekleriniz .Yedigöller’in renkli doğası ile ilgili ipuçları verecek.

Saklı cennete İstanbul üzerinden gelmek isterseniz hemen İstanbul uçak bileti fırsatlarını karşılaştırın. Öncesinde Anıtkabir ziyareti yapıp başkenti turlamak isteyenler için de En uygun Ankara biletler burada.. Dere, ırmak ve vadiler arasında yer alıyor.

Alana yayılan Sazlıgöl, İncegöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, Deringöl, Büyükgöl ve Seringöl isimli 7 gölden oluşuyor.bu göllerin hepsini aynı anda görmekde mümkün olabiliyor.  Bölgeye hakim bir tepeden Yedigöller manzarasını izlemek isterseniz de Kapankaya bu konuda en doğru seçim olabilir. Buradan bölgenin neredeyse tamamını rahatlıkla görebilir, bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Göllerin etrafı meşe, gürgen, kızılağaç, karaağaç, karaçam, dişbudak, sarıçam, köknar, ıhlamur gibi ağaçlar ile fındık, alıç, üvez türü bodur bitkileri, eğrelti otları ve rengarenk çiçeklerle bezenmiş. Kasım ayının ikinci yarısı ile aralık, ocak, şubat, mart ve nisan aylarında kar yağıyor. Gezi ve piknik amaçlı gelenlerin yanında, fotoğraf tutkunlarının da uğrak yeri. Dağların ardından yükselen sis, beyaz örtüyle birleşince doyumsuz bir manzara ortaya çıkıyor.

5.Bolu

Doğal güzelliği ile tartışılmaz olan Abant, aslında her mevsim güzeldir. Ancak kış mevsiminde harika kar manzarası ile herkesi büyüler. Abant gölünün bile buz tuttuğu ve muhteşem doğa manzarası ile karşı karşıya kalabileceğiniz bir cennettir burası. Göl çevresindeki Abant otelleri özellikle tercih etmenizi tavsiye ederiz

 

Çam, köknar, kayın ağaçlarının çoğunlukta olduğu ormanların arasında yaylalar bulunuyor. Aralık-nisan arasında karlı. Çam ağaçlarının beyaz bir örtüyle kaplandığı Abant’a gelenler, 7 kilometrelik göl etrafında fayton, at ve bisiklete binebiliyor, göl kenarında piknik yapıp, tepelerden kayarak karın keyfini çıkarabiliyor. Gölün kıyıları nilüfer çiçekleri ile kaplı, yer yer sazlıklarla çevrili. 

Bolu’ya gelmişken kartalkaya’ya uğramadan olmaz. Bolu’ya bağlı bir diğer kış cenneti ise Kartalkaya.  Bolu’nun güneydoğusunda yer alan ve önemli bir yere sahip olan kayak merkezi Geniş ve uzun pistleri, otelleri, kafeleri ve restoranlarıyla burası kış sporlarını sevenler için en iyi alternatiflerin başında geliyor. Kartalkaya’da aynı zamanda snowboard da yapabilme olanağınız bulunmaktadır. İrili ufaklı birçok konaklama tesisine sahip olan bölge, Türkiye’nin en popüler kayak merkezlerinden biridir. Aralık başı ve Mart sonuna kadar muhteşem bir kar manzarasına ve piste sahiptir. Çam ormanlarıyla çevrili kayak merkezinde, . Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız da doğasında unutulmaz kareler yakalayabilirsiniz. KARTALKAYA OTELLERİ İÇİN TIKLAYINIZ…

Hem kış sporları yapabilir hem de dinlenmek ve tatil yapmak için kalabilirsiniz. İstanbul ve Ankara gibi şehirlere yakın olması Kartalkaya’yı kısa süreli hafta sonu tatillerinin vazgeçilmez rotalarından biri haline getiriyor. Kayak konusunda çok iyi değilseniz, merkezde bulunan yerlerden bir kızak kiralayarak çocuklar gibi eğlenebilirsiniz

6.Palandöken/Erzurum

Türkiye’ nin en önemli kayak merkezlerinden biridir. Ülkedeki en yüksek zirveye sahip olan kayak merkezi, Erzurum il sınırları içinde yer almaktadır. Karasal iklim sebebiyle özellikle kış ayları bir hayli zorlu geçmektedir. 6000 kişiyi ağırlayabilen bir tesise sahip olması dikkat çekmektedir. Günübirlik turlar da düzenlenen merkez kış ayları boyunca yabancı sporcularında uğrak yeri olmaktadır. Konforlu konaklama tesisleri sizlere kışın sert geçen günlerini unutturabilecek derecede kalitelidir. Erzurum uçuş bileti için tıklayınız…

 

Kasım- mayıs ayları arası karla kaplı oluyor. Özellikle geceleri, Erzurum’un ışıkları ayaklarınızın altına seriliyor. Erzurum’un üzerine sis çöktüğünde, sanki ayaklarınız yerden kesiliyor ve sadece karlı zirveleri görüyorsunuz. Günbatımı manzarası da ayrı bir güzelliğe sahiptir.

Erzurum uçak bileti için tıklayınız..

 

7.Uzungöl/Trabzon

 

Trabzon uçak bileti için tıklayınız…

Yamaçlardan düşen kayaların Haldizen deresinin önünü kapamasıyla oluşmuş. Trekking, kuş gözlemi ve botanik turlar yapılıyor, civardaki yaylalara gezi düzenleniyor. Çamlarla kaplı bölge kış sporları bakımından da önemli bir merkez. Kasım-nisan ayları arasında karla kaplıdır. Yılın beş ayı karlar altında kalıyor.

 

ETS TUR AYRICALIĞIYLA GÜNCEL TATİL FIRSATLARI

 

 

TATİL.COM AYRICALIĞIYLA GÜNCEL TATİL FIRSATLARI

 

 

 

 

EVLİLİK YIL DÖNÜMÜ HEDİYELERİ VE SÜRPRİZ FİKİRLERİ

EVLİLİK YIL DÖNÜMÜ SÜRPRİZ VE HEDİYE FİKİRLERİ

Düğün günü mutluluğundan sonra eşler evliliğin güzel yolculuğuna başlar. Günlük hayatınızdaki sıradan ayrıntılardan bir eve ve muhtemelen çocuklara kadar her şeyi birlikte paylaşacaksınız. Her yıl birlikte büyüyeceksiniz ve evli bir çift olarak deneyiminiz ilişkinizi ve bağınızı güçlendirecektir. Kimsenin anlayamayacağı bir düzeyde birbirlerini tanımak. İyi ve kötülerin anılarla  birbiriniz için bir arada olacaksınız. Her evlilik yıl dönümü, bu eşsiz ilişkinin ve geçen yılın yada yılların tüm hatıralarının kutlanmasıdır.
Yıllar geçtikçe hediye fikirleri listesi, daha modern yaşam standartlarımızı karşılamak için gelişebilmektedir. Birçok çift, her yıl kendi hediye fikirlerini ortaya çıkarmak isterken, bazen geleneksel veya modern hediye önerilerini takip etmek de eğlenceli ve anlamlı yolları seçmektedir. İlk 15 yıldan sonra, geleneksel hediye fikirleri her beş yılda bir belirlenir ancak her yıl dönümü için modern hediyeler eklenir.
 

ÇOK POPÜLER EVLİLİK YIL DÖNÜM HEDİYESİ


Evliliklerinin ilk yıllarında çiftler için bir hediye bulmak nispeten kolaydır , daha sonra evliliklerinde değerli olacak uygun bir hediye düşüncesinin düşünülmesi daha zor .

Bir evlilik yıl dönümü vesilesiyle hediye verme, kökenlerini ortaçağda geçirir.  Roma İmparatorluğu’ndaki kocalar karısına, 25. yıldönümlerini işaretlemek için gümüş bir çelenk ve 50 yıllık evlilik yaşındayken bir altın çelenk vereceğiz.

1920’lerde, Amerikalı bir yazar olan Emily Post, yıldönümü temaları listesinin 1922’de yayınlanan “Etiquette” adlı bir kitapta bir yıldönümü vesilesiyle ne hediye vereceği konusunu çözmeye çalıştı.

Eğer hemen hediye alayım diyorsanız, size tavsiyem öncelikle aşağıda belirtilen ürünlerde güncel indirimleri yakalayarak sevdiklerinize güzel zamanlar yaşatmandır.

AŞAĞIDAKİ TREND MARKALARA TIKLAYARAK UYGULANAN EN GÜNCEL İNDİRİMLERİ İNCELEYEBİLİRSİNİZ…

1. YILDÖNÜMÜ FİKRİ

GELENEKSEL HEDİYE: . Yüksek kaliteli kağıda bir şiir veya aşk mektubu yazmak popüler bir fikirdir. Bir oyun, konser ya da bir spor karşılaşmasına bilet, eşinizin ne tercih ettiğine bağlı diğer seçeneklerdir. Sanat eseri ve kırtasiye kitapları da akıllıca hediyeler. Romantik bir yere uçak biletleri kesinlikle kağıt hediye gereksinimi yerine getirmek.

MODERN HEDİYE: 1. yıldönümü için modern hediye bir saattir. Bir duvar saati, masa saati veya bir saatiniz hak kazanacaktır. Ahşap, cam, ayna, vitray vb. Birçok farklı duvar saati çeşidi vardır: Saatler, elmas taklidi bir saatin Mickey Mouse’una kadar çeşitlilik gösterebilir.
DEĞERLİ TAŞLAR: Altın 1. yıl dönümü için geleneksel takı hediyesi ancak inci, pırlanta ve 1. evlilik yıl dönümü temsil eder. İnciler, diğer ispinozlara özgü olup istiridyeler, yumuşakçalar ve istiridyeler gibi türlerin içinde yaratılmıştır. Doğal ve kültürlü olmak üzere iki çeşit inci vardır.  İnciler uzun zamandır değerli bir malzeme ve 1 evlilik yıl dönümünde vermek için mükemmel bir hediye.

ÇİÇEK: Bir Hercai Menekşe  çok küçük, narin bir çiçektir. Bu, 1. evlilik yıl dönümünü mükemmel biçimde temsil eder. Bir tenekeci gibi, evliliğin başlangıcı çok hassas. Sağlam bir vakıf kurulduktan sonra büyüyebilir. Bir tencere saksı bitkisi çok uygun 1. yıl dönümü hediyesi.

2. YIL DÖNÜMÜ FİKRİ

GELENEKSEL HEDİYE:  Önerilen hediyeler ahşap bir saat, ahşap müzik kutusu, heykel veya muhtemelen yıl dönümü veya düğün gününüzden özel bir resim görüntülemek için ahşap bir resim çerçevesi kadar basit bir şey.
MODERN HEDİYE: Gümüş eşya,  yıl dönümü için modern bir hediye. Bazı gümüş fikri, bu özel fotoğrafı görüntülemek için bir vazo, gümüş sofralar veya gümüş bir resim çerçevesidir.
DEĞERLİ TAŞ: Safir çok sert bir taştır ve tarihi kutsal zamana dayanmaktadır. On Emir’ ün bulunduğu tabletlerin safirden yapıldığı düşünülmektedir. Yeryüzünün güneşi yansıtan ve gökyüzüne mavimsi renk veren büyük bir safir parçasına dayandığı da düşünüldü. Telif hakkı bilgeliği, kutsallığı, erdemi ve serveti sembolize etmek için safir kullandı. Önerilen safir hediyeler yüzük, kolye, küpeler, bilezikler içerir.
ÇİÇEK: Papatyalar  yıl dönümüyle ilişkili çiçeklerdir. Papatya sevgi, saflık, sadakat ve masumiyeti sembolize eder. Kadınlar her zaman çiçekleri beğenir, ancak beşinci yıl dönümü için papatya vererek ona geleneksel çiçek hediye araştırması için zaman ayırdığını gösterir.

3. YIL DÖNÜMÜ FİKİRLERİ

GELENEKSEL HEDİYE: Kalay veya Alüminyum dan yapılmış kolye, küpe gibi takılar  bir elmasa alternatif olarak nasıl? Bazı hediye fikirleri şunlardır: alüminyum saatler, kalay şamdan tutucuları, alüminyum müzik kutusu, tencere seti ve kalay veya alüminyum resim çerçeveleri.

MODERN HEDİYE:  Evlilik yıl dönümü ile ilgili olarak elmas modern bir hediye haline geldi. Elmas hediyeleri açıkçası geleneksel kalay veya alüminyum hediyelerden daha pahalıdır. Küpe, kolye, yüzük, kol düğmesi veya broş hepsi harika fikirlerdir.
DEĞERLİ TAŞLAR: Elmaslar yeryüzündeki en kuvvetli ve en dayanıklı maddelerdir. Elmaslar, nişan yüzükleri için en popüler seçenektir ve gerçek sevginin simgesi haline gelmiştir. Elmasların, kabuslara, fobilere, zehirlere, çılgınlıklara, büyücülük ve şeytani sahiplenmeye karşı koruma gibi zamanla elmasların çeşitli güçleri olduğu düşünülüyordu. Popüler inancın aksine, elmaslar daima renksiz değildir. Pembe, yeşil, kırmızı, mavi, sarı ve hatta siyah renk tonlarına sahip olabilirler. Dünyadaki en ünlü elmas Hope elmas.

ÇİÇEK: yılların getirdiği olgun bir evliliğin simgesi olan nergis. Bu çiçek neşe, neşe ve mutluluğu temsil eder. 10. evlilik yıl dönümünü kutluyorsanız, şüphesiz eşinizle bu duyguları yaşarsınız. Saksı dondurulmuş bir bitki ya da 10 adet nergis  buketi, duygularınızı ifade etmek için mükemmel bir yoldur.
Yıldönümü yıllar geleneksel ve çağdaş hediyelerle sembolize edilmiş olmakla kalmaz, aynı zamanda çoğu kez de onlarla ilişkili bir çiçek, renk ve taş vardır. Evlilik yılları 1 ile 25 arasında, daha sonra her 60 yıldönümüne kadar her 5 yılda ilişkili olan değerli taşlar, American Gem Trade Association tarafından Değerli Taşlarla İlgili Bilgi El Kitabı’nda yayınlanır. Bazı ülkelerde, diğer ülkeler belirli yıldönümü yıllarında farklı bir değerli taş önerdiler, bu nedenle bu değerli taşlar tablonuzda özetlendi.

Farklı evlilik yıllarının renkleri ve çiçeği de genellikle ilişkilidir, ancak bu kaynağa bağlı olarak değişir. Bununla birlikte, genellikle, gül bir kadının güllere taparsa ve genellikle gölgesi yıldönüm yılına bağlı renkle eşleştirilebiliyorsa, herhangi bir yıldönümünde mükemmel bir yer olarak kabul edilir.
Her yıldönümü yılıyla ilişkili olan tüm geleneksel ve çağdaş temaları ayrıntılarıyla anlatan bir tablo derledik. Sevdiklerinize veya bir çift için uygun bir yıldönümü hediyesi düşünürken size rehberlik etmek için aşağıdaki hediye kanallarını da düşünebilirsiniz.
ÖĞRETMENLERİMİZE HEDİYE FİKİRLERİ YAZISI İÇİN TIKLAYINIZ…

KIŞ GELİRKEN

Sonbaharın Sonuna Yaklaşırken Hafif ve Kalın Olmayan Kazaklar İlk Sırada Yer Almalı!

Sıcak yaz günlerinden sonra kış ayı kadar soğuk olmayan sonbahar aylarında dolabınızda hafif ve kalın olmayan ve terlemenizi önleyecek kazaklar yer almalı. Renk seçimleriniz ise bej, açık mavi gibi açık renklerden  yana olabilir. Bu renklerle her türlü kıyafetinize uyum sağlayacaktır.
Sonbahar ayında kaban ve mont terlemenize sebep oluyor. Hem üşümenizi engelleyecek, hem de üzerinizde şık duracak  deri ceketler!
Tipik bir sonbahar gününde üzerinize en çok yakışacak olan deri ceketleri süet ve deri olarak, kısa ve uzun modelleri  tercih edilebilen bu ceketleri, aynı zamanda tarzınızı da ortaya koyacak.

SOĞUK KIŞ GÜNLERİ YAKLAŞIRKEN

Bizleri sıcak tutacak kış modası detayları kazak, hırka, atkı ve kaban gibi mevsime özgü kıyafetler ile sizi farklı kılacak öneriler mevsimtrendi’ nde.
Kış dediğimizde aklımıza ilk gelen Volanlı veya yarasa kollar, fırfırlı kazaklar, örgü kazaklar, salaş bohem kazaklar veya yırtmaçlı kazaklar…bize hangisinin daha iyi olacağını renkler ile bütünleştirerek bulabiliriz.

Baklava Desenli Kazaklar

Bu yılın sonbaharında en sıcak trendlerinden biri olan baklava deseni, her zaman karşılaştığımız zamansız bir desendir. Kazak  en yaygın kullanılan parçalardandır ve gelecek sezonda daha modern baklava desenleri göreceğiz.

Sonbaharda renklendirilmiş bir erkek hırkası, klasik bir siluetle gözlerin merkezindedir; Bu sonbaharın şık görünümü olan basit bir kırmızı baklava desenli  boğazlı kazak üzerine giyilmiş baklava desenli bir kazak ve görünümü tamamlamak için büyük boyutlu baklava desenli pantolonların rahat bir çifti var.

KIŞIN RENKLERİ

Bu kışı için öne çıkan renklere baktığımız da bizi şaşırtan açık renk pastel pembe şuan gözde durumda. Açık renkler genelde kışın tercih edilmez iken artık bir kaç yıldır açık renkler kışın teması halinde. Tabi ki karda yağmurda giymek buları zor o yüzden kış ayında yağışlı olmayan günlerde rahatlıkla tercih edebiliriz. Pastel tonlar canlı renklerin aksine dengeleyici görünüm verir. Bu da pastel pembe rengini diğer birçok renkle uyum içinde olurlar. Bu renk ile kış ayına yeni kombinler oluşturmak kolay olacak. Siyah pembe kombinini  oluştururken açıktan koyuya çok sert bir geçiş söz konusu olacaktır. Bu noktada geçişi yumuşatacak detaylara ihtiyacınız vardır. Bu yumuşatma görevini bir kemer veya bir çanta ile kolaylıkla yapabilirsiniz.

 

Ve şunu unutmayalım ki pembe renginin en iyi ekürisi gri ve grinin her tonunu rahatlıkla kombin oluşturabilirsiniz.
Kış mevsiminde en çok göreceğimiz renklerden biri, zümrüt yeşil. Zarif ve asil bir mücevher rengi olması sebebiyle tercih edilme noktasında tereddütler olsa da kış için vazgeçilmez olmalı. Zümrüt taşı umudun ve inancın sembolü olarak bilinir. Ve bu rengin bir çok renk ile muhteşem uyumu vardır. İlk aklımıza çogu kombini oluştururken kullandıgımız siyah rengi ile zümrüt rengini öne çıkarmış ve harika uyum sağlamış oluruz.
Diger kombinleri de Hardal , bordo, yeşilin mükemmel tamamlayıcısı gri, toprak tonlarını, pastel veya metalik tonları ,kraliyet mavisi gibi renklerle kolaylıkla oluşturabiliriz.

SONBAHAR-KIŞ TRENDİ YAZISI İÇİN TIKLAYINIZ…