MEVSİMLİK GİYSİLER NASIL DÜZENLENİR?

Şifoniyer çekmeceleriniz kapanmıyorsa, birçok kıyafeti aynı yere koymuşsanız kış kazaklarınızı ararken yazlık giysinizi bulabilirsiniz. Gün için ne giymek istediğinizi bulmak da yarım saatinizi alabilir. Bütün bu durumlar neticesinde de kıyafet durumunuzu kontrol altına almanın zamanı gelmiştir denilebilir . Giyim sisteminize gerçekçi bir şekilde bakın ve bazı değişiklikler yapın.

Örneğin, kıyafetlerinizi mevsimlere göre sıralamak, gardırobunuzu düzenlemenin yaygın bir yoludur. En ağır kışlık süveterinizin dolabınızın ana bölümünde tutarken bir yaz kıyafet bölümünü de farklı bir yerde belirlemeniz faydanıza olacaktır.

Bir organizasyon sisteminin sizin için çalışmasını sağlamak için, sistemi kendi kullanımınız için kişiselleştirmeniz gerekir. Bir şey düzenlerken “daha az daha fazlasıdır” konseptini kullanın. Sahip olduklarınızdan faydalanmak istiyorsanız, dolabınızda veya şifonuzda daha az eşya bulundurmak daha iyidir. Eklenen alan size neyi görmek ve kullanmak
konusunda oldukça yardımcı olacaktır . Bu alana sahip olmak için, muhtemelen mevsime veya duruma göre kıyafetleri döndürmeniz gerekecektir. Böylece sahip olduğunuz parçalardan sıkılmanızı önlemede yardımcı olabilir. Kıyafetlerinizi her döndürdüğünüzde, alışverişe gittiğinizi bile hissedebilirsiniz.

Dönme sistemi kullanmak, aynı zamanda korumak istediğiniz klasik kıyafet parçalarını dikkatle tanımlamanıza olanak tanır.  Her sezon takviminize bir kıyafet rotasyon tarihi koymak, eşyalarınızı düzenlemek ve bakım yapmak için zaman ayırmanızı sağlayacaktır.

Şimdi dolabınızı ters çevirin ve şifoniyerinizi ters çevirin. Mevsimsel kıyafetleri sıralamanın yollarını öğrenmek için okumaya devam edin.

KOÇTAŞ ve TAÇ Markalarıyla Evlerde İlkbahar Şenliği

EVLERDE VE BAHÇELERDE İLKBAHAR COŞKUSU

Ufukta ilkbahar olsa da havalar biraz soğuk sizce bu baharda hangi ev aksesuarlarını seçmeliyiz? Bahar için ev aksesuarları 2018 koleksiyonları ile hem içinizi hem evinizi ısıtın.

 

Mevsimler giderek değişebilir hale geldiğinden, bahar gardırobumuzun daha fazla farklı parçalar içermesi gerekiyor. Aslında sadece giysilerimizden söz etmiyoruz. Evlerimiz için yeni mevsime de uygun ve güzel olmalı, ve pratik olmalı. 

 

Soğuk havayı hissetmekten daha kötü bir şey yok.Havada parlak ama soğuk bir güneş var, ancak birkaç gün önce karlı bir hava vardı.  Şık ve sıcak aksesuarlar ile sizde evinizi her mevsim için hazırlayın.

Mevsimler geçerken, pencereler ardından izlemek yerine, mevsimlerin etkilerine ayak uyduracak dekorasyonlar ile kendinizi ve evinizi canlandırmaya ne dersiniz? En sevilen mevsimlerden biri olan ilkbahar, canlanma, yenilenme, doğal olma gibi birçok ruh halini hepimize yaratacak kadar güçlü bir enerjiye sahiptir. Mevsimin tüm enerjisini doyasıya yaşamak, yeni baştan doğan güneşin sıcak serpintilerini evinizde kullanmak adına ilkbahar dekorasyonu tercih edebilirsiniz. Hemen perdeler ile işe başlayarak, daha ince, ışığın içeri daha hızlı gireceği, daha açık tonları tercih edebilirsiniz. Pencere önlerine ilkbahar çiçekleri ile daha da bir canlılık katmanız mümkün olacaktır. İşte sizler için hazırladığımız  ev-bahçe dekorasyonunda  en büyük markalardan  olan KOÇTAŞ ve TAÇ ile en çok talep gören son moda ürünlerle dopdolu doyumsuz seyirde yalnız bırakıyoruz…

 

 

EVLERİN GÜLEN YÜZÜ VE DE BİNLERCE ÜRÜNÜYLE KOÇTAŞ

Baharın tatlarını ve kokusunu duvarlarınıza yansıtabilmek adına, renkli, cıvıltılı duvar kağıtları kullanılabilir. Bu şekilde evinizde ki kıpırtı ve heyecan, doğadan gelen ile birleşecektir. İçinizi ısıtacak harika tablolar ile duvarlarınıza daha bir hareket ve eşsiz bir tarz katmanız da mümkün olacaktır. Sarı, pembe, turuncu ve yeşil gibi renklerin açık versiyonlarını ilkbahar dekorasyonu için rahatlıkla kullanmanız mümkün olacaktır. Yerlerde muhteşem kilimler, koltuklarda rengarenk kırlentler ve balkonlarınızda beyaz, pembe renklerden dekoratif öğeleri seçerek kullanmanız mümkün olacaktır. Kır çiçeklerini uygun olan her yerde kullanabilir, onların muhteşem enerjilerini evinize katabilirsiniz. Mobilyalar, masa örtüleri ve sandalyeler için çiçekli kumaşlar, soft renkler inanılmaz güzel ve ilkbahara uygun tarzları size sunacaktır.  Aşağıdaki resimlere tıklayarak KOÇTAŞ ürünlerini resmi sitesinden detaylıca inceleyebilirsiniz.

Coşkuyu abartmadan evinizde de yaşamak için, her anından keyfi alacağınız özel köşeler oluşturabilirsiniz. Bunun için balkon ya da verandaya güzel bir sallanan koltuk alabilir, bunun yanında özel bir sedirle masa kombin oluşturabilirsiniz. Doğal görünümü pekiştirmek adına, ağaçlara yeşil yosun uygulamaları yapabilir, çiçeklerinizi bu alanlara monte edebilirsiniz. Canlılığı, kokuları ve renkleri tümüyle evinize alabileceğiniz farklı ilkbahar dekorasyonu seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Eşsiz yapısı ve özel yöntemleri ile bu uygulamayı sizler de başarılı bir şekilde uygulayabilirsiniz. Kırsal dokuyu verebilmek adına, köy dekorasyon öğelerinden de yararlanmanız mümkün. Sıcak, samimi ve canlı ortamları yarattığınızda, bahar gün ve gecelerinde dostlarınız ile harika zaman geçireceğiniz özel alanları yaratabilirsiniz. Bu şekilde doğa ile uyumlu olan evlerinize gelen herkes, baharı en etkili şekilde yaşayabileceklerdir.

 

HAYDİ EVLERDE TAÇ’LANALIM

 

Her zaman rahatlığı ve konforu aradığımız evlerimizde, büyük ya da küçük dokunuşlarla kendi tarzımızı yansıtabiliriz. Trend olan yeniliklerle yeniden dekore ederken kendi tarzımızı yansıtmamızın yanı sıra, evimizde sağlayacağımız uyum ve düzen de büyük önem taşımaktadır.

Bu sene evinizde yapacağınız değişikliklerde modern ya da geleneksel ev dekorasyonları için 2018 yılının trendlerini merak ediyorsanız yazımıza göz atmanızda fayda var. Aşağıdaki resimlere tıklayarak TAÇ ürünlerini resmi sitesinden detaylıca inceleyebilirsiniz…

 

Mevsimsel olarak ilkbahar geldi ama ya sizin ruhunuza gönlünüze geldi mi? Bizce önemli olan bu ikinci şık yani size ilkbahar duygusunun gelmesi olacaktır. Peki, kış ayından çıktığımız bu günlerde neler yapılabilir ve evimizi nasıl bir bahar havasına döndürebiliriz.

Çiçekler ile hem hava hem de koku
İlkbaharın geldiğini en güzel gösterecek adımlardan biri çiçeklerdir. Özellikle tomurcuklarını baharda açan çiçeklerden alarak bahçenize, balkonunuza, ya da cam kenarlarına koyarak içinizin açılmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle de mis gibi kokan bir çiçek ise zaten bahar ayını tam olarak yaşıyor olacaksınız. Özellikle cıvıl cıvıl renkleri olan çiçeklerden terci yapabilir ve birden fazla alarak hoş bir ortam oluşturabilirsiniz.

Pastel tonlar
İlkbahar havasını yaratmak için daha pastel tonlarda dekor yapabilirsiniz. Yaz ve kışlık birkaç objeyi değiştirerek evinizin havasını değiştirebilirsiniz. Çiçek dekoratifleri ve İngiliz tarzı tablolar hemen bahar havasını evinize taşıyabilir. Yani aslında sadece bir iki dokunuş ile sizler evlerinize güzel bahar esintisini getirmiş olacaksınız.

Camların önünü değerlendirin
Camlarınızın önünü değerlendirmeyi unutmayınız. Mümkün ise oturduğunuzda camdan dışarıyı görebileceğiniz şekilde evinizi dekore ediniz. Bu sayede dışarıda olan güneşi ve güzel havayı görebileceksiniz. Bazen ilkbahar sizin duygularınız olacaktır.  Sizlerde ilkbahar benim evime bahçeme gelsin diyorsanız önce ruh halinize baharı getirin ve daha sonra pembe tonlarının pastel tonlarını kullanarak evinize bahar çiçeklerini bahar havasını taşımış oluverin. İlkbahar ev dekorasyonu yapmak için büyük paralara ve emeklere gerek yok. Her yıl yenilemeden aynı objeleri kullanarak çok daha kolay bir şekilde tasarımlarınız ile hava katabilirsiniz.

 

2018 İlkbahar Trendi yazısı için tıklayınız…

2018 İLKBAHAR TRENDİ

Bayanlara Tasarımcı Pistlerinden En Büyük Bahar 2018 Moda Trendleri

2017 sonbaharı; hardal, kobalt ve  daha koyu kırmızı renklerde yoğunlaşırken ilkbaharın renk paletinde daha az ana renkler görülüyor. 2018 ilkbahar defileleri, beklenmedik bir şekilde artan narin lavanta rengi gibi pastel tonlarını ve yeni ışıltıları arttırarak, sokaklarda bol bol lavanta kadınlar görebileceğinizin sinyalini veriyor.Tek renkliliğin hiçbir yere kaybolmaması ve denimlerin çokça kullanılmasıyla baştan ayağa uygulanan bembeyaz tasarımlar, ilkbahar trendlerinde doğal bir görünüm oluşturuyor. Önümüzdeki sezonun iddialı parçalarından biri olmaya hazırlanan beyaz jean’ler, adeta sadeliğin savunucusu.

 

 

İlkbahar / yaz 2018 moda trendleri parlak, cesur ve gerçekten çok güzel değilse, hiçbir şey değildir. Aslında, gerçek moda anlarıyla dolu bir gösteri sezonu idi ve bu aşırılık değildir. En havalı moda eleştirmenlerinin bile Google Pixel 2 kameralı modellerine eriştikleri türden bahsediyorum. Ve sesi gerçekten belirleyen tek bir podyum, herkesi etkiledi.

Renk anahtardır (cesur veya pastel olsun), 80’lerden çıkamayacak da olsa ve eğer siz şimdiki zamanlarda daha farklı giyinmeyi planlıyoruz.Caddenin atletizm patlamasından vites değiştirirken havada daha hoş ve yumuşak bir hava var ve enteresan giyinmeyi sevenler oldukça heyecanlanacak bu bahar. Tasarımcılar 1980’lere çok net bir şekilde odaklanmak için diğer tüm çağlardan kaçıyorlardı. Sihirbazlar her yerde bulunuyor (kemikli beller, güçlü omuzlar, uzunlamasına bacaklar düşünüyor).

Sana ne ilham verir? Moda Ayı boyunca en çok sorulan sorular arasında yer alıyor ve ayrıca tasarımcıların gerçekte neden tasarladığı gerçekten anlamaları için en az yardımcı olanlardan biri, ya da – aslında – giydiğimiz şeyleri neden taktığımız. Çoğu insan için, kıyafetler faydalı ürün ve genellikle endişe; en az dirençle dünyayı dolaşmak için üzerimize düşen şey onlar. Fakat Capital-F Modası akılda “çoğu insan” ile tasarlanmamıştır. Moda Haftası, gerçek hayat kurallarının pencereden dışarı çıktığı bir oyun dünyası olabilir: Herkes her şeyi karşılayabilir, herkes aynı boyutta ve en büyük kaygılar güvenlik ya da hayatta kalma ile ilgili değil, bir balo elbisesinin şık olmasına bakılmaksızın yeterli.

Rutinler kırıldı. Pistler daima zamanları bir şekilde yansıtmasına rağmen, 2017 özellikle baskıcı bir yıldı. İlhamı unutun. Motive olacağınız herhangi birşey hakkında daha fazla ileriyi zorlayın, daha iyisini yapın ve başkalarını ileriye doğru itecek şeyler yapmaya da götürecek olacak ta kendinizdir. Bu sezon koleksiyonlarının birçoğu bize rüya dokumacılığı için her zaman güvenebileceğimiz zorunlu olarak yükselen fantezileri bize göstermedi; Bunun yerine, tasarımcılar bunu yaşadığımız dünya bağlamlarında, tüm kaba yoldan yapardı.

Ve açıkçası, Moda Ayı bunun için daha iyi – modanın ilham vermeden önce orijinal bir amacı olması gerektiğini çokça kabul ettiğinde, kıyafetler daha ilginç ve daha kolay bulabilir. Geçtiğimiz sezon, isteklerimize dokunurken ihtiyaçlarımıza hitap ederken oldukça iyi bir iş çıkardı. Ve böylece, yansıtmamız gereken birkaç hafta ile, yalnızca eğilimlerden çok daha fazlasını şekillendiren gerçek ilham kaynağı olduğumuzu düşündüğümüz en büyük  anı yakalayacağız.

Yeni bir sezon neredeyse üzerimize geldi, ancak mağazalar ve çevrimiçi perakendeciler etekler, kaşkot tepeler ve sandaletlerle raylarını süsleyerek değişime işaret ederken, çoğumuz için soğuk hava hâlâ tıknaz örgüleri çağırıyor.

Yine de, önümüzdeki sezonun stoklarını alıp önümüzdeki sezon için gardıropunuzu çizmeye başlama zamanı gelmiştir. Fakat aylar olmasa da, dolapunuzun arka tarafına haftalarca indirilecek olan yüksek yaz ürünlerine yatırım yapmak yerine şimdi gözünüze dahil edebileceğiniz önemli öğeleri düşünün.

Pastel yenilikçi olmakla birlikte, bu sezonun dondurma tonları, ruffle katmanlarından keskin terzilike kadar her konuda güzel görünen şeker tonlarında. Pist, Thornton Bregazzi’nin pistinde pist ve pembe renk tonlarında tek omuzlu elbiseler ve perdelerle sakkarin eğilimini nasıl keseceğini gösterdi.  Kışlık topluluklarınıza biraz güneş ışığı getirmenin harika bir yolu, bu narin tonları sıkı örme, iki parçalı şort ya da şık bere gibi giyin.

Cesur mu hissediyorsun? O zaman trend sizin için. Sıcak renkler daha sıcak iklimlere gelince yeni renkler sunarken, bu kez turuncu kırmızı ve kobalt maviden birincil renk tonlarında bir boya kutusu paletinde, zümrüt yeşili ve Yılın Pantone Yılı Renkinde, Ultraviyole.

 

Erkekler İş Elbisesi Giyebilirler, Fakat Korkmayın, Bu Sezonun Koleksiyonları Çok Havalı

Hiçbir şey çok sert yakalı veya düğmeli (bir düğün veya poloya gitmediğiniz sürece). Hayır, bahsettiğimiz şey memleketinizde vakit geçirmenin yanı sıra güneşte bir şehir molası için uygun olan şeylerdir. Bir müşteriyle facebook görüşmesi yapmak için yeterince akıllı ve şehirdeki arkadaşlarınızla birşeyler içmek için yeterince soğuk görünüyor. İster pratik olsun, ister elle tutulur, isterse sadece birine benzemek istersiniz. Endüstriyel boyalı iş kıyafeti,  ve daha birçok kişinin şık bir revizyon izniyle perçinlenmiş kot ve ağır tezgahlarla ön plana çıkıyor.

Ceket için bej ve kahverengi faydacı tonlarına bakın. “Form-hugging” modası, bir süre erkek giyiminde hakim trend olmuştur. Ancak daha ferah hayranları için ufukta mutlu haberler var. Şöyle ki; geniş gömlekli ceketleri, uzun tiftik gömlekleri, hacimli hırkaları ve “anti-fit” i olan her şeyi gardırobunuza rahat bir şekilde yeniden başlatmanın en keskin yoludur.

Büyük boy bir yazlık süveter almak veya cesur hissediyorsanız ince inceltilmiş, yıkanmış kot pantolon ile eşleştirin. Her şey bir hayırseverlik dükkanının uyumsuz şefkatsizlik duygusuyla, ancak uzman bir terzilik ve birinci sınıf kumaşlarla ilgilidir.

Tamamlayıcı çizgiler boyunca yıkanan renkleri karıştırın ve eşleyin. Kapatılmış sarılar, açık kahverengileşimler, kırmızılar ve portakallarla birlikte gidecekler. Griler ve maviler yıkanmış kot ile iyi çalışacaktır. Beyaz kotlu koyu renkli bir baskı gömleği deneyin.

Çoğu erkek sokakta dururlar ve  moda trendlerini takip etmediklerini, ancak dolaplarının içine baktıklarını ve yırtık papuç, yetmişli triko, Küba yaka gömlekleri  zamansız klasikleri yanlarına asdıklarını söyleyecekler … ve bunlar sadece hâlâ sevdiği eğilimler.

Elbette, orada 50/50 moda var (dış mekanlarda giymek için pijama giyiyor musunuz?), Ancak sosyo-güvenlik için tüm podyumlar arasında dolaşıyor gibi görünüyor, acılı bir sıkıcı olmayan ve tamamen takılabilir yeni şeyler yığını var .

Pantolon ceket takımları sadece iş için olmaktan çıktı. Günlük kullanıma uygun; hem cool olup hem de rahat olabileceğiniz bol takımları önümüzdeki sezon bol bol göreceğiz. versize kesimlerin kıyafetleri olduğundan daha havalı gösterdiği aşikar. N. Hoolywood’da gördüğümüz hırka ve pantolonlardan Ovadia and Sons’ın gömleklerine kadar oversize modeller podyumlardan sokaklara taşınıyor.

Kıyafetinize ufak bir hareket katmak için bile tek başına deri yeter! Her zaman cool bir görünüme sahip olabileceğiniz deri parçalara şimdiden gardırobunuzda yer açın.

 

Bebek ve Çocuk Sağlığında Giyinme Üzerine yazı içi tıklayınız…

 

KIŞ MEVSİMİNDE ÇOCUK VE BEBEKLER NASIL GİYİNMELİ

Küçük bebeğinizi soğuk kış günlerinde dışarı çıkarmak birçokları için  büyük endişe oluşturmaktadır. Bebeğinizin kış mevsiminde hem nasıl giydirileceği, hem de soğuktan nasıl korunacağı anne ve babaların en önemli düşüncesi. Ancak dikkat edilecek bazı noktalara uyarak, bebeğinizle kışın ve soğuk havanın keyfini çıkarabilirsiniz.

 

CİVİL KIŞLIKLAR

Bebeğinizi soğuk kış günlerinde dışarı çıkarırken, en önemli olan şey onu hem rahat ettirmek, hem üşütmemek hem de terletmemek. Bunu sağlamak için dikkat edilecek bazı ipuçlarına dikkat etmek yeterli.

 

Kaç kat giydirmelisiniz?

Bebekleri ya da küçük çocukları kış için giydirirken katmanlara dikkat etmek gerekli. Genel kural, bebeğinizi, kendi giydiğinizden bir kat daha fazla giydirmek. Bebeğinizi birkaç kat giydirmek onu hem sıcak ve rahat ettirmeniz anlamına gelmiyor, aynı zamanda terlememesi için kolaylıkla katmanlardan birini çıkarabilmenizi de sağlıyor. Öncelikle bebeğinizin pusetine iyi kalite bir örtü koymak, ısıyı ve nemi bebeğinizden uzak tutmanızın yolunu açacaktır.

 

Doğru katmanları seçmek

Etkili bir termal örtü bebekler ve küçük çocuklar için anahtar konumdadır. Yünlü ya da polyester alta serilecek örtü için idealdir. Ancak tam pamukludan kaçınılmalı, çünkü pamuklu genellikle daha fazla rutubet tutar ve bu rutubet kolaylıkla giderilemez. Sadece merinos yünü, kullanılabilecek en iyi yündür. Bu yün örtü %40 oranında rutubet çekebilir ancak bebeğinizi rahatsız edecek bir ıslaklık oluşturmaz.

 

Sıcak ve kuru kalmak

Bebeğiniz için kışlık kıyafet alırken teknik özelliklerine ve kumaşa dikkat edin. Bebeğin ıslanmamasını sağlamak için su geçirmezliği en az 1500 mm. ya da daha fazla olan giysileri seçin. Kapüşonu kontrol etmeyi unutmayın. Kapüşon bebeğin yanaklarını açıkta bırakmayacak şekilde yüzüne oturmalıdır.

 

Ayrıntılara dikkat etmek

 

Bebeğiniz ya da küçük çocuğunu için giyim eşyası seçerken, reflektör ya da takılabilir kapüşonlar gibi ayrıntılara dikkat edin. Ayrıca giyim eşyalarının fermuarlarının özel korumaları olmasına ya da bebeğinizin hassas cildine zarar vermeyecek yumuşak kumaşlara özen gösterin.

Kolay çıkarılabilir kıyafetler seçin

Bebeğiniz için her özelliği taşıyan tek bir kıyafet almayı düşünüyorsanız, gerektiğinde bunu ne kadar kolay çıkarabileceğinize dikkat edin. Özellikle, boydan boya fermuarlı tulumlar ya da montlar bebeğinizin altını değiştirirken size büyük kolaylık sağlayacaktır. Bu tür kıyafetler bebeğiniz uykudayken dahi değiştirilebilir.

 

Kış Mevsimine Uygun Bebek ve Çocuk Giysileri Alabileceğiniz Siteler

 

 

Bebeğinizi arabada sıcak tutmak

Bebeğinizle birlikte aracınız ile seyahat edeceksiniz , bebeğinizin aracınızda rahat etmesi önemli. Araç kolaylıkla ısınabileceği için, bebeğinizin terlememesi büyük önem taşıyor. Arabanın içerisinde şapka, eldiven ve kar montları gibi kıyafetleri mutlaka çıkarın. Eğer araba ilk anda soğuk gelirse, hafif bir battaniye kullanabilirsiniz. Bu arada, bebeğinizin araba koltuğunun emniyet kemerlerini kışlık kıyafetlere göre ayarlamayı unutmayın.

Aşırı durumlar hatırlanmalı

İster bir mont, ister bir tulum tercih edin, bebeğinizin ayaklarını ve ellerini korumak, vücut sıcaklığının sabit tutulması için çok önemlidir. Formül şu; Rahat ve sıcak bir ayak = mutlu bebek = keyifli ebeveynler. Küçük çocuklar için kalın tabanlı bir bot, su geçirmez ve hava alan bir kar botu ya da termal lastik çizmeler rahatlıkla yatırım yapılabilecek ürünlerdir. Bebekler ise sıcak çoraplar ve yumuşak tabanlı ayakkabılar öneriliyor. Bere ve eldivenler küçük çocuklar için olmazsa olmaz. Ancak çıkardıklarında kaybetmemeleri için montlarına düğmelenmiş olanları tercih edin. Şunu da asla unutmayın, şapka bebeğinizin dışarıdayken hızla ısı kaybetmesine neden olacaktır o nedenle başının örtülü olduğundan emin olun.

Yün içeren giysilere dikkat

Bebeğiniz için kıyafet alırken yün içerip içermediğine dikkat etmeniz gerekiyor. Egzaması olan çocuklarda yün, kaşıntı yapabilir. Bu nedenle cildine doğrudan temas edecek kıyafetlerin içeriğinde yün olmaması gerekiyor.

Şapka mutlaka olmalı

Vücudun baş bölgesi, vücut ısısının en çabuk düştüğü yer olduğundan soğuk havalar için mutlaka bir şapka edinmelisiniz. Bebeğinizin için aldığınız şapkanın kulakları da olmalı. Şapkasını severek takması için renkli ya da eğlenceli figürler olan şapkaları tercih edebilirsiniz.

Eldiven taşımalısınız

Çocuğunuzun dolabında en az bir eldiven mutlaka yer almalı. Eldivenlerinin yün içermemesine ve yüzde yüz pamuk olmasına özen göstermeniz gerekiyor. Aynı zamanda içinde ellerinin rahatça hareket etmesi de önemli.

Aynı zamanda bebeğinizin kış gardırobu için dikkat etmeniz gerekenler:

– Paltosu ve ayakkabıları için su geçirmeyen kumaşları tercih etmelisiniz.
– En az iki ya da üç farklı kalınlıkta battaniyesi olmalı.
– Kış ayları için özel iki- üç adet uyku tulumu kullanmalısınız.

Özellikle küçük bebeklerin çok kolay ısı kaybedebilecekleri için soğuğa karşı daha dikkatli olunması gerektiğini söyleyen Liv Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nermin Tansuğ kış aylarında bebeklerin nasıl giydirilmesi gerektiği ile ilgili bilgi verdi.

 

  • Genellikle fanila gibi ince bir pamuklu giysi üzerine kalın yünlü  bir kazak giydirilir. Oysa tek kat kalın giysi yerine üst üste pamuklu, yumuşak ve vücudu saran ince giysiler giydirildiğinde aralarındaki hava tabakası bebeği üşümekten korur. Dışarı çıkıldığında bu giysilerden en üsteki yün olduğunda daha iyi korur. Ortam sıcaklığı değiştiğinde gerektiğinde bir kat azaltılır veya artırılır. Bu yöntem ile bebeği sıkan, ağırlaştıran kıyafetlerden bunalması engellenir.

  • Çok soğuk havalarda dışarı çıkıldığında ısıyı koruyan, soğuğu geçirmeyen kuş tüyü tulum tarzı giysiler uygundur.

  • Vücut ısısının büyük kısmı baştan kaybedildiğinden mutlaka kulakları örten şapka, eldiven, kalın çoraplar ve botlar giydirilmelidir.

  • Yürüyen bebeklerde, yağmurlu havalarda botlarının su geçirmediğinden emin olunmalıdır.

  • Arabayla dışarı çıkıldığında aşırı ısınmayı önlemek için şapka ve üstündeki giysilerden bir katı çıkartılabilir ya da araba serinletilir. Eğer otobüs gibi toplu taşıma aracında ise elbisesinin bir kısmını çıkartılabilir.

  • Bebek arabası ile dışarı çıkıldığında arabanın içine koruyucu ve soğuğu önleyici bir örtü ve bebeğin üzerine de ayrı bir battaniye örtülmelidir. Ya da bebek arabalarında kullanılan zarf gibi giysiler giydirilebilir. Yağmurlu, rüzgarlı havalarda arabanın koruyucu rüzgarlığı kullanılmalıdır.

  • Rüzgarlı bir havada dışarı çıkıldığında bebeğin rüzgara karşı açık kalan kısımlarına çatlamayı önlemek için hafif bir nemlendirici sürülmelidir.

  • Karlı ve güneşli havada dışarıda kalınacaksa bebeğin cildini korumak için siperli şapka giydirilmeli, yüzüne güneşten koruyucu ürünler sürülmelidir. Çünkü kar güneşin ultraviyole ışınlarının yüzde 85’ini yansıttığı için en az yaz güneşi kadar tehlikeli olabilir ve güneş yanığı oluşturabilir. Özellikle bebeğinizin hassa cildi için bu tehlikeli bir durumdur.

  • Kış aylarında doğan bebekler üşümemesi için sıkı sıkı giydirildiğinden yaşamlarının ilk aylarında güneşle tanışamaz. Oysa güneş ışığı aracılığıyla vücutta aktif hale gelen D vitamini, kemiklerin gelişimi için önemlidir. Bu nedenle, havanın güzel olduğu günlerde kolları ve yüzü açık kalacak şeklide mutlaka 10-15 dakika güneş ışığına çıkartmalıdır.

Soğuk havada ısı üretimi için daha çok kalori gerekir. Öğünlerinde kalori miktarı biraz artırılabilir.

 

Yağmur ve soğuk havanın bastırdığı şu günlerde annelerin en büyük korkusu çocuklarının hasta olması. Soğuktan korunmak için üst üste giyilen şapkalar, kalın giysilerse çocuklar için her zaman zorlayıcı bir konu. Medistate Kavacık Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof Dr Hüseyin Güvenç, “ bebek ve çocukları soğuk hava hasta etmez, yanlış kıyafet tercihleri hasta eder, önemli olan vücut ısısını her zaman dengede tutmaktır ” diyerek, kış döneminde giysi tercihleri konusunda ailelere önerilerde bulundu.

Soğan sistemini tercih edin
Kış aylarının çocuklarla dışarda uzun gezintiler yapmak için uygun olmadığı kanısının çok yaygın bir yanlış bakış açısı olduğunu söyleyen Prof Dr Hüseyin Güvenç, “Çocukların her zaman temiz havaya ve bol oksijene ihtiyacı vardır. Sürekli kapalı alanlarda tutulan çocuklarda çeşitli solunum yolu enfeksiyonları görülebilir. Önemli olan soğuk havaya çıkarken çocuğun doğru şekilde giydirilmesidir. Bunun için de kalın tek kat bir giysi yerine, “soğan sistemi” adını verdiğimiz yöntemle, ince özellikli giysilerin birkaç kat olarak çocuğa giydirilmesi gerekir. Bu şekilde soğuğa karşı daha iyi bir yalıtkanlık sağlanır” dedi. Bu yöntemle çocukların vücut ısısını kontrol etmenin daha kolay olacağını belirten Güvenç, gerektiğinde giysilerin bir kısmı çıkarılarak vücut ısısının daha fazla artmasının  önüne geçilebileceğini söyledi.
Ayaklarını sıcak tutun
Soğuk ve ıslanmış ayakların üşüme riskini kolaylıkla arttırdığını belirten Prof Dr Hüseyin Güvenç, “ ayakkabının içinde çocuğun ayağını rahatsız edecek çok ağır ve  kalın çoraplardan kaçının. Pamuklu ve terletmeyen çoraplar ile çocuğun ayağına tam oturan ayakkabılar,  vücut sıcaklığını dengede tutmak için önemlidir” şeklinde konuştu. Gereğinden fazla geniş ayakkabının içinde, çorabın ayakta kayarak toplandığını ve bu sebeple korumanın azaldığını sözlerine ekleyen Güvenç, “dikişsiz, su geçirmeyen ve ayağa tam oturan ayakkabılar seçilmelidir” dedi.
Bebeklerde vücut sıcaklığına dikkat!
Bebeklerin vücutlarındaki yağ tabakası henüz tam anlamıyla oluşmadığı için vücut sıcaklıklarını dengelemelerinin daha güç olduğunu belirten Prof Dr Hüseyin Güvenç, bebeklerin vücut sıcaklıkları sık sık kontrol edilmeli, genel olarak yetişkinlerin giyiminden 1 kat fazla giyim tercih edilmeli, gerekirse bir battaniye kullanılmalıdır” şeklinde konuştu. Bebeğin göğüs ve karın derisinin  kontrol edilerek vücut sıcaklığı konusunda en doğru sonuca ulaşılabileceğini belirten Güvenç, “Sürekli ağlıyorsa, huzursuzsa, el ve ayakları soğuksa, hareketleri az, yorgun ve halsiz görünüyorsa vücut ısısının düştüğünden şüphelenebilirsiniz. Bebeklerde en çok parmak uçları, burun ve yanak dokuları soğuk çarpmasına karşı duyarlıdır. Eğer bu bölümlerde soğuk çarpmasından şüphe edilirse doğrudan bir ıstıcıya ya da kalorifere yaklaştırmak yerine soğuk bölgeyi teninize değdirmek, ılık hava üflemek faydalı olur, ancak sonuç alınamadıysa hekime başvurmak gerekir”  şeklinde konuştu.

(KAYNAK:indigo dergisi,medikalakademi.com ,happycenter.com siteleri)