KIŞLIK MONT VE KABAN TAVSİYELERİ

KIŞ YAKLAŞIYOR…

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, Türkiye’yi bol kar yağışlı bir kışın beklediğini belirterek, “Bu sene normal, beklenen bir kış mevsimi olacak gözüküyor. Bazı yıllardaki gibi ılık bir kış olmayacak. Sıcaklık normal değerlerde olacak. Türkiye genelinde kar yeteri kadar yağacak. Batıdan doğuya kadar tüm Türkiye kar yağışından nasibini alacak.” dedi. Artık mont ve kabanlarımızın dolaplardan çıkıp askılıklarımıza alma zamanı geldi. 

Hangi Kaban Sıcak Tutar?

Kadının ve erkeğin olmazsa olmazları arasında kaban,palto ve mantolar gelir, iyi bir üst giyim aldığınızda uzun yıllar kullanırsınız. İyi birini aldığınızda sizi uzun yıllar yan yolda bırakmaz. Kabanınızın şekli, kalitesi, kumaşı çok önemlidir. Kışın ağır ve kalın giyinmekten hepimiz sıkılıyoruz. İç ve dış mekanlar arası geçiş yaparken terleme sebebiyle kıyafetler ağırlaşabiliyor. Siz de “keşke şöyle hafif ve sıcak kalmanın bir yolu olsa” diyorsanız aslında işin sırrı; kalın giysiler yerine birçok katmandan oluşan ince ve sağlıklı malzemeler kullanmak. Çünkü bu ince katmanlar arasında kalan kuru hava tabakası, doğal yalıtım görevi görüyor ve soğuktan koruyor.

MODANISA KIŞLIKLAR

Tabii bu noktada kumaş seçimi önemli. Kumaş teknolojisinin gelişmesiyle sağlıklı hammaddenin yerine geçebilecek yeni hammaddeler üretilebiliyor. Bu yüzden yeni kıyafetler seçerken içerik etiketini kontrol etmekte büyük fayda var.

Peki hangi hava koşulunda hangi kumaşlar seçilebilir?

Donduran havaların vazgeçilmezi: Yünlüler

Yün ağırlıklı kazaklar hem hafif hem de koruyucudur. Yün, doğal bir elyaf olduğundan ıslanana kadar sıcak tutar. Hafifliğiyle zarif tasarımlarda da kullanılır. Yün gibi görünen akriliklerse sıcaklık ve ağırlık konusunda hayal kırıklığına uğratabilir ve saçlarda oldukça fazla elektriklenme yapar. Peki yünün hiç kötü yanı yok mu? Bazı durumlarda var; Terleme sebebiyle alerji yapabilir. Yüksek ısıda yıkarsanız çekip küçülebilir.

Karlı havaların kurtarıcısı: Tiftik ve Pertex

Bu havalarda iç katmanlarda terletmeyen, dış giysilerde uzun süre kuru kalabilen seçimler yapmakta fayda var. Özellikle dış giysilerin dolgu malzemesi olarak kullanılan tiftik, hafif olduğundan insan ısısını iyi saklar. Fakat rüzgar ve nemi geçirdiğinden üzerinin su geçirmez kumaşla kaplanmış olmasında dikkat etmek gerekir. Pertex de burada devreye giriyor. Mikrofiber içerikli sağlam iplikle dokunduğundan hafiflik sağlıyor, nemi dışarı atarken rüzgar ve su geçirmiyor.

KOTON KIŞLIKLAR

Rüzgarlı ve yağmurluysa; Sympatex

Nemin yoğun olduğu havalar için iç katmanlarda cilde yapışıp ağırlaşmayan; dış katmanlarda nefes alan kıyafetler ön plana çıkıyor. Sympatex sıkı dokunmuş, rüzgar ve su geçirmeyen sentetik bir kumaş olduğundan cildin hava almasını sağlıyor ve vücuttaki nemin dışarı atılmasını sağlıyor.
Bu örnekler aynı zamanda, farklı sıcaklıklar arasında geçiş yaparken ağırlığa dönüşmeyen sağlıklı kıyafet seçimlerinizde yol gösterici olabilir.

Kabanlarda Hangi Renkler Moda?

Minimal kombinlerinizin ahengini gri uzun bir kabanla koruyun!

Minimal giyinmeyi seviyorsanız, bir jean, bir t-shirt ya da basic bir kazak genellikle kombin tercihleriniz arasındaysa, bu uyumu bozmayacak, görüntünüzü hareketlendirmeyecek ancak görüntünüze şıklık ve yalınlık katacak gri bir kaban seçimi doğru bir tercih olacaktır.

Klasik kabanlar her zaman göz alıcıdır!

Klasik kaban gündelik şıklığınıza eşlik eden en önemli parçalardan biridir. Kaşe kumaştan tasarlanmış, siyah, kahve, camel tonlarında klasik kabanlar trim spor stitch de şık kıyafetlerinizle uyumlu bir görüntü sergileyecektir. Ancak klasik modellerden şaşmayıp, renklerle biraz oynamak istiyorsanız, alışılmışın dışına çıkarak delicate renklerin gücünden ilham alabilirsiniz. Bu konuda measure pembeler, maviler ya da yeşiller yardımcı olacaktır.

COLUMBIA KIŞLIKLAR

Erkekler İçin Kışlıklar Nasıl Olmalı?

Bu sezon başta Camel bir palto edinmek üzere hemen her parçanızı camel renk kullanmaya başlayabilirsiniz. Önceki sezonlarda sadece dış giyimde etkisini sürdüren camel, 2017-2018 Sonbahar/Kış sezonunda tüm parçalara gözünü dikiyor. Size de tonları ve dokuları birbirine karıştırarak tepeden tırnağa camel renkte giyinmek farz oluyor. Eğer tüm kombininizi tek bir renk etrafında şekillendirmek istemiyorsanız Camel’a en çok yakışan renklerin lacivert ve kahverengi olduğunu ekleyelim.

Kendinizi en çok lacivert veya gri tonları içinde şık hissediyorsanız size iyi bir trend haberimiz var; bu sezon koleksiyonlarda bolca bordo, haki ve gri gibi içinde kendinizi güvenli hissedeceğiniz koyu tonlar hakim. Kombininizi yaparken bu parçalar arasında renk geçişleri kullanarak tarzınızın sınırlarından çıkmadan uyumlu ve kendinden emin, dingin bir görünüm elde edebilirsiniz.

COLIN’S KIŞLIKLAR

İddia ediyoruz; boynunuz en iyi soğuk sezonu geçirecek. Zira balıkçı yakaları daha önce hiç bu kadar çok çeşitte görmemiş olabilirsiniz. Her renkte, her dokuda, incelikte ve stilde karşımıza çıkan balıkçı yaka hakkında size birkaç ipucu verelim… Takım elbiselerinizin içine camel veya gri ince trikodan balıkçı yakanızı, hafta sonları ise rahat pantolonunuzun üzerine kalın dokuma balıkçı yakanızı giyebilirsiniz.

Çocuklar İçin Kışlık Önerileri

Aileniz ve çocuklarınızla birlikte güvenli bir kış geçirmek için sıcak ve rahat kışlık giysiler hazırlamanız gerekir.

Yeni mevsimle birlikte iyice soğuyan havalar, ardından yağan kar, sizi esir etmeden çocuk kazak, mont, pantolon alışverişi için acele etmek de yarar var. Kış her coğrafyada aynı şiddeti göstermez ve çocuklarınızın yaşı, okula gidip gitmemesi ya da dışarıda kalacağı süre gibi noktalara  özellikle  dikkat etmeniz gerekebilir.

Kışlık alışverişin en sevilen dış giyim parçaları kapitone, hafif kumaşlardan şişme montlar, triko kazak ve parkalar. Çocuklar bu hafif parçalarla hem soğuktan korunur hem de özgürce hareket edebilir. Benzer şekilde çocuk kazak, kaban ve mont modellerinde aranan en önemli özellik hafiflik ve ısı konforudur.

Çocuklarınıza kışlık kıyafetler alırken bedenine uyumlu olmasına özen göstermelisiniz.

Çocuk nasıl olsa büyüyor diye 1-2 beden büyük beden almak doğru değildir. Ayrıca uygun stil ve standartları bulabileceğiniz markalara yönelmelisiniz.

Kaynak: hürriyet.com, milliyet.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir