MEVSİMLİK GİYSİLER NASIL DÜZENLENİR?

Şifoniyer çekmeceleriniz kapanmıyorsa, birçok kıyafeti aynı yere koymuşsanız kış kazaklarınızı ararken yazlık giysinizi bulabilirsiniz. Gün için ne giymek istediğinizi bulmak da yarım saatinizi alabilir. Bütün bu durumlar neticesinde de kıyafet durumunuzu kontrol altına almanın zamanı gelmiştir denilebilir . Giyim sisteminize gerçekçi bir şekilde bakın ve bazı değişiklikler yapın.

Örneğin, kıyafetlerinizi mevsimlere göre sıralamak, gardırobunuzu düzenlemenin yaygın bir yoludur. En ağır kışlık süveterinizin dolabınızın ana bölümünde tutarken bir yaz kıyafet bölümünü de farklı bir yerde belirlemeniz faydanıza olacaktır.

Bir organizasyon sisteminin sizin için çalışmasını sağlamak için, sistemi kendi kullanımınız için kişiselleştirmeniz gerekir. Bir şey düzenlerken “daha az daha fazlasıdır” konseptini kullanın. Sahip olduklarınızdan faydalanmak istiyorsanız, dolabınızda veya şifonuzda daha az eşya bulundurmak daha iyidir. Eklenen alan size neyi görmek ve kullanmak
konusunda oldukça yardımcı olacaktır . Bu alana sahip olmak için, muhtemelen mevsime veya duruma göre kıyafetleri döndürmeniz gerekecektir. Böylece sahip olduğunuz parçalardan sıkılmanızı önlemede yardımcı olabilir. Kıyafetlerinizi her döndürdüğünüzde, alışverişe gittiğinizi bile hissedebilirsiniz.

Dönme sistemi kullanmak, aynı zamanda korumak istediğiniz klasik kıyafet parçalarını dikkatle tanımlamanıza olanak tanır.  Her sezon takviminize bir kıyafet rotasyon tarihi koymak, eşyalarınızı düzenlemek ve bakım yapmak için zaman ayırmanızı sağlayacaktır.

Şimdi dolabınızı ters çevirin ve şifoniyerinizi ters çevirin. Mevsimsel kıyafetleri sıralamanın yollarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Kıyafetler sıralanana kadar gerçek organizasyon yapılamaz. Bu sürecin en sıkıcı kısmı olmakla beraber hangi kıyafetlerin tutulacağı ve ya kime giymek üzere gönderileceği ve hangilerinin çöpe atılacağı konusu ile de acı çekerek tamamlanabilir .

Organizasyon süreci için odada yer belirleyerek başlayın. Kendi yatak odanızdaysanız, bu birkaç mobilya parçasını taşımak veya çeşitli nesneleri uzaklaştırmak anlamına gelebilir. Bir çocuk odasında çalışıyorsanız, oyuncak ve kitap içermeyen bir alanı temizlemeniz gerekebilir. İşlemin bir günden daha uzun sürmesi durumunda kıyafetleri ayırmak için başka bir odaya taşımak bile yardımcı olabilir.

Genellikle daha hızlı bir şekilde sıralanabildikleri için ayakkabı ile başlayın, size güven ve enerjiyi organize etmenizi sağlar. Her katta bir tane olmak üzere odanın zemininde dört ayakkabı yığını yapın. Çiftlerinizi bir arada tutmaya özen göstererek ayakkabılarınızı bu yığınlara ayırın. Ayakkabıların bağları varsa, çiftlerin ayrılmadığından emin olmak için bunları birbirine bağlamayı düşünün. Bunu tamamladıktan sonra, her bir yığını atletik ayakkabılar, özel günlerde ayakkabılar, gönderilecek ayakkabılar vb. gibi kategorilere ayırın. Sezon dışı ayakkabıları daha sonra saklamak için bir kenara koyun. Mevcut sezon ayakkabılarını dolabınıza geri getirin ve en sık kullanılan çiftleri en erişilebilir yere koyun. Özel gün ayakkabılarını dolabın arkasına veya raflara yerleştirin.

Giysi ile tasnif işlemine devam edin. Dolabınızı ve şifoniyerinizi boşaltın ve ayakkabılarınızla yaptığınız gibi mevsimlik yığınlar oluşturun. Sonra her mevsim kazıklarınızı aşağıdaki kategorilere ayırın: günlük kıyafetler, özel günler için kıyafetler, bağış kıyafetleri ve çöpler. Mevcut sezon kıyafetlerini dolabınıza ve / veya şifoniyerinize iade edin. Sezon dışı giysileri saklama için bir kenara koyun. Ekstra dikkat gerekip gerekmediğini belirlemek için her bir kıyafet parçasını kullanın. Değişiklik, tamir veya basit bir montaj testi gerektiren giysileri bir kenara koyun.

Dolabınızdan ve şifonuzdan ne saklayacağınız ve neyi yasaklayacağınız konusunda bazı kararlar vermek için sayfayı çevirin.

Hangi kıyafetlerin saklanacağına, hangi bağışların yapılacağına karar vermek duygusal bir süreç olabilir. Ortaokul spor salonu sınıfındaki tişörtle ne yapmalısın? Lise son sınıfındaki herkesin üzerinde adı olan bu sweatshirtten ne haber? Duygusal giysilerle ayrılmak zor olabilir. Geçmişinizden birkaç şey tutmanız gerekiyorsa, elbette bunu yapın. Ancak bu bölümdeki öğeler beşten fazla ise, sayıyı düşürmek için birkaç şey atmayı düşünün. Temizleme de özgürleştirici bir süreç olabilir. Geçmişinizdeki eşyalardan kurtulmak da geleceğinizi dört gözle beklemeyi kolaylaştırabilir.

Sıralamanın bir yolu, sadece son 12-18 ayda giydiğiniz kıyafetleri saklamaktır. Öğeler bu süre zarfında giyilmemişse, bağışta bulunun veya çöpe atın. Çünkü bunları tekrar giymeniz muhtemel değildir. Uygun olmayan herhangi bir parçayı deneyin ve aynada kendinize dürüst bir şekilde bakın. Kıyafetlerin uygunluğunu seviyor musun? Yaparsanız ve yakında tekrar giyeceğinize inanıyorsanız, onları saklayın. Kötü bir şekilde uyuyorlarsa veya stilleri iyi değilse, ancak iyi durumdalarsa, bir başkasının onlardan biraz faydalanabilmesi için onları bağışlayın.

Tutmaya karar verdiğiniz kıyafetler için bir organizasyon stratejisi seçmeyi unutmayın. İç çamaşırınız ve çorap çekmeceniz için çekmece bölmeleri satın almayı veya yapmayı düşünün. Çekmeceyi ihtiyaçlarınıza göre bölümlere ayırın. Olası bölümler bir çorap bölümü, pijama bölümü ve iç çamaşırı bölümünü içerir. Ayırıcılar kullanarak giyim her tür için yer belirleyerek çekmeceleri ferah tutabilir . Aynı tip kıyafetleri de bir arada tutun. Tüm pamuklu örgü üstlerinizi bir çekmeceye, hantal kazakları bir diğerine, kot pantolonlarınızı ve pantolonlarınızı başka bir çekmeceye koyun.

Dolabınızı saklamaya karar verdiğiniz kıyafetlerle organize etmek için birçok olasılık var. Kıyafetleri uzunluk veya renge göre asabilirsiniz. Eşleşen parçaları koordine edebilir ve kıyafetleri birlikte asabilir veya dolabınızı çalışma haftanıza ve hafta sonunuza göre planlayabilirsiniz. Yaşam tarzınıza uygun bir yöntem seçin.

Kıyafetleriniz organize edildikten sonra, şu anda kullanmadığınız mevsimlik parçaları koyacağınız bir yere ihtiyacınız olacak. Sezonluk kıyafetlerinizi saklamak için basit ve akıcı bir süreç öğrenmek için okumaya devam edin.

Sezon dışı kıyafetleri saklamanın en iyi yolu büyük plastik kutulardadır. Her mevsim için farklı bir renk kullanın, ancak yine de her bölmenin içeriğini etiketlediğinizden emin olun. Dikkatli etiketleme, giysilerinizi hızlı bir şekilde bulmanızı sağlar. Örneğin, tüm kış kazaklarınız kış için renk kodlu bir çöp kutusuna gitmelidir. Tüm kıyafetlerinizi bu şekilde etiketleyin ve düzenleyin.

Kutuları kullanmak da giysilerinizi zararlılardan korur. Fareler ve böcekler, özellikle içinde yiyecek olmadığından, plastik bidonları çiğneme olasılığı yoktur . Ve kapaklar düzgün güvenli olduğu sürece, güveler de caydırılmalıdır. Kıyafetlerinizi aylarca sakladıktan sonra bile taze tutmak için, her bir kutuya bir kurutma kağıdı veya bir poşet naftalin eklemeyi düşünün.

Depolama alanı kullanılabilirliğine bağlı olarak tüm bölmeleri nerede saklayacağınıza karar verin. Bazı aileler sezon dışı kıyafetlerini çatı katında veya bodrumda saklar. Seçtiğiniz bölgenin su hasarına karşı güvenli olduğundan emin olun. Küf ve diğer sorunları önlemek için eşyalarınızı bodrum katından (basit yükseltilmiş platformlarda ) saklayın. Biraz hava dolaşımı küfü de önlemeye yardımcı olacaktır. Bu konuda endişeleriniz varsa, hava sirkülasyonunu teşvik etmek için bölmelerinizde birkaç küçük delik delebilirsiniz .

Birkaç çocuğunuz varsa, sezon dışı kıyafetleri daha erişilebilir bir yerde saklayın. Bir çamaşırhane veya hizmet odasında, hatta garajınızda raflar inşa etmeyi düşünün. Çocuklar sürekli büyüdüğü için çeşitli bedenlere ve mevsimlere kolayca ulaşmak faydalıdır.

Kıyafetleriniz saklandığında ve organize edildiğinde, sahip olduğunuzdan daha geniş bir çeşitlilik giyebilirsiniz. Belki odanız ya da çocuğunuzun odası, daha önce olduğundan daha temiz – hatta daha büyük görünecektir. Ne olursa olsun, giysilerinizi düzenli tutmak için basit bir sisteme ve iyi yapılmış bir iş için başarı hissine sahip olacaksınız.

80-20 KURALI

80-20 kuralı, dolabınızın içeriğine uygulanabilir. Yaygın bir fikir, çoğu insanın kıyafetlerinin yüzde 20’sini yüzde 80’i giyme eğiliminde olmasıdır. Geri kalan yüzde 80’i özel günlerde kullanılan kıyafetleri, bir kez giyilen ve terk edilen giysileri ve biraz fazla küçük olan giysileri temsil eder.

kaynak: home.howstuffworks.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir