TURİSTLERİN TÜRKİYE’DE EN ÇOK GİTTİKLERİ YERLER

1.Pamukkale/Denizli

2.Kaçkar Dağları

3.Bozcaada /Çanakkale

4.Tuzgölü/Ankara Şereflikoçhisar

5.Selimiye Camii /Edirne

6.Bozcaada /Çanakkale

7.Yerebatan Sarnıcı /İstanbul

8.Aspendos/Antalya

9.Efes Antik Kenti/Selçuk İzmir

10.Assos Behramkale/Çanakkale

11.Taşköprü/Silifke

12.Ayetekla

13.Cennet Çöküğü

14.Cambazlı Klisesi

15.Tevekkül Ve Sultan Türbesi

16.Alaaddin Camii

17.Jüpiter Tapınağı

18.Göksu Deltası

19.Frederik Barbarossa Anıtı

20.Kipsirs Şehitliği

21.Kültür Evi

22.Tekir Ambarı

23.Uzun Çaburç(Diocaeserea)

24.Demirci Anıt Mezarı

25.Atatürkün Evi

26.Işık Kale

27.Kara Kabaklı

28.Tokmar Kalesi

29.Adam Kayaları

30.Silifke Kalesi

31.Galata Kulesi /İstanbul

32.Süleymaniye Camii/İstanbul

33.Meriç Köprüsü /Edirne

34.Kızkalesi/Mersin

35.Korikos Kalesi/Mersin

36.Ayaş/Mersin

37.Kanlı Divane/Mersin

38.Roma Yoku/Mersin

39.Dört Anıtlı Anıtmezar/Mersin

40.Kilise Burnu/Mersin

41.Çukurpınar Mağarası/Mersin

42.Alaköprü/Mersin

43.Mamure Kalesi/Mersin

44.Alahan Manastırı/Mersin

45.Cehennem Çukuru/Mersin

46.Cennet Obruğu/Mersin

47.Antik Basamaklar/Mersin

48.Astım Mağarası/Mersin

49.İzmir Saat Kulesi/İzmir

50.Nemrut Dağı/Adıyaman

51.Girlevik Şelalesi/Erzincan

52.Sümela Manastırı/Trabzon

53.Yedigöller Milli Parkı/Bolu

54.Göreme/Nevşehir

55.Dolmenler/Edirne

56.Ainos Antik Kenti/Edirne

57.Bergama-Pergemon Antik Kenti/İzmir

58.Midyat/Mardin

59.Bodrum Kalesi/Bodrum-Muğla

60.Abant-BOLU

61.Ayancık Şelelesi/Sinop

62.Alanya Kalesi/Antalya

63.Damlataş Mağarası/Alanya

64.Düden Şelalesi /Antalya

65.Kurşunlu Şelalesi/Antalya

66.Alanya Kalesi/Alanya

67.Manavgat Yaylalar/Anyalya

68.Avanos/Nevşehir

69.Göreme/Nevşehir

70.Uçhisar/Nevşehir

71.Ortahisar/Nevşehir

72.Ürgüp/Nevşehir

73.Soğanlı Vadisi/Nevşehir

74.Ihlara Vadisi/Nevşehir

75.Gülşehir/Nevşehir

76.Samsat Höyük/Adıyaman

77.Besni Kalesi /Adıyaman

78.Pirin Kaya Mezarları/Adıyaman

79.Gerger Kalesi/Adıyaman

80.Cendere Köprüsü/Adıyaman

81.Dupnisa Mağarası/Kırklareli

82.Dolmenler/Kırklareli

83.Aşağıpınar Höyüğü/Kırklareli

84.Kanlıgeçit Höyüğü/Kırklareli

85.Vize Kalesi/Kırklareli

86.Kıyıköy Kalesi/Kırklareli

87.Aya Nikola Manastırı/Kırklareli

88.Tekirdağ Müzesi

89.Rokaczi Müzesi/Tekirdağ

90.Namık Kemal Evi/Tekirdağ

91.Gökçeada/Çanakkale

92.Gelibolu Yarımadası Milli Parkı/Çanakkale

93.Laodikeia/Çanakkale

94.Rumeli Hisarı /İstanbul

95.Yeşil Türbe/Bursa

96.Yeşil Cami/Bursa

97.Uşak Kanyonu

98.Melen Çayı

100.Giresun Kalesi

101.Trebolu Kalesi

102.Enez

103.Bozburun

104.Manyas

105.Kadifekale /İzmir

106.Agora /İzmir

107.Mevlana Müzesi/Konya

108.Uludağ//Bursa

 

TÜRKİYE’DE GÖRÜLECEK YERLER

1. Nemrut Dağı

Nemrut Dağı Milli Parkı, Adıyaman ili; Kahta ilçesinde bulunan ve içinde Kommagene Krallığı‘nın bir antik kentini barındıran milli park ve ören yeri. Adıyaman il merkezinde Kahta’ya bağlantı sağlayan karayolu ile ulaşım sağlanmakta olup, Milli Park Adıyaman il sınırları içerisindedir. Adıyaman hava alanından ulaşım oldukça rahat ve kolaydır. Adıyaman ve Kahta ilçesinden Nemrut dağına ve diğer tarihi yerlere servisler vardır.

 

2. İshak Paşa Sarayı

Ağrıda Gezip Görebileceğiniz En güzel yer İshak Paşa sarayıdır diyebiliriz. Doğubeyazıt İlçesi’nin 5 km. doğusunda, bir dağın yamacındaki tepe üzerine kurulan Saray, Osmanlı İmparatorluğu’nun Lale Devrindeki son büyük anıt yapısıdır. 18. yy. Osmanlı mimarisinin en belirgin ve seçkin örneklerinden olduğu kadar, sanat tarihi yönünden de değeri büyüktür.

 

3. Tuz Gölü

Ankara’nın güneydoğusundaki Şereflikoçhisar’a yaklaşırken, batıya doğru parlayan ışık size Tuz Gölü’nün yaklaştığını bildirir. Tuz kristallerinin şiddetli beyazlığı ve parıltısı aldatıcı bir biçimde kar ve buz görüntüsünde. Tuz Gölü, Melendiz ırmağı, pek çok küçük akıntı ve yeraltı tuzlu su kaynaklarıyla besleniyor.

4. Manavgat Şelalesi

Antalya’nın Manavgat ilçesinde Manavgat Nehri üzerinde bulunan ünlü bir şelaledir. Antalya’ya 72 km mesafededir.

 

5. Dilek Yarımadası

Dilek Yarımadası Milli parkı Güzelçamlı sınırları içinde ve Kuşadası’na 28 km. uzaklıktadır. Küçük menderes ile Büyük Menderes arasinda kalan Dilek yarim adasi, beş yüz milyon yıllık menderes kütlesinin bir parçasıdır.

 

6. Hisaralan Kaplıcası

Sındırgı ilçesinde bulunan Hisaralan termal suları, Hisaralan Köyü içerisinde yer alır. Hisaralan hem doğal güzelliğiyle aklınızı başınızdan alacak hem de termal sularında ruhunuzu ve bedeninizi dinlendirecek.

 

7. Kral Kızı Kalesi

Genç ilçesinde yer alan kale Diyarbakır çayı ile Konsper Çayı’nın buluştuğu yerde bir tepeye yapılmıştır. Keynekler denen bu yer yıkıntı durumdadır. Söylentilere göre Pers Kralı Dano kaleyi kızı için yaptırmıştır.

 

8. Yüzen Ada

Yüzen ada: Karaya Bağlantısı Olmayan, Su Yüzeyinde Serbest Halde Bulunan Adalardır. Türkiye’de Günümüzde Bilinen 22 Adet Yüzen ada Bulunmaktadır. Bingöl Ilinin Solhan Ilçesi Hazarşah Köyü Aksakal Göl Mezrasında Hareket Eden Üç Ada Vardır.

 

9. Gölcük Gölü

Gölcük gölü: Etrafı çam ve köknar ağaçları ile kaplı gölün her mevsim görüntüsü muhteşemdir. Doğanın olağan üstü güzelliğiyle kaplı olan gölün hemen kenarında Orman Bakanlığı’nın misafirhanesi olan şirin bir ev bulunmaktadır. Gölün etrafında bu tesisten başka kır gazinosu adıyla bir restaurant ve kafeterya vardır.

 

10. Yedigöller

Yedigöller: Milli Park içinde yürüyüş yolları, şelaleler, dilek çeşmesi, Gülen Kayalar, Pisagor Ağacı, Anıt Ağaç, manzara seyir terası gezilip görülebilir. Yılın belirli zamanlarında sportif olta balıkçılığı yapılabilir. Doğa güzelliği bakımından kampçılık için çok uygun olan park içinde özel sektörce işletilen 40 yatak kapasiteli bungalov evler ve çeşitli konaklama üniteleri ile kamp ve piknik alanları bulunmaktadır.

11. Oylat Vadisi

Oylat Vadisi: Yeşil doğası, benzersiz havası ve akar suyuyla huzurun ana vatanıdır adeta. Oylat Vadisi, uzun bir keşif noktasıdır aynı zamanda. Her köşesinden bir güzelliğiyle göz kırpar misafirlerine. Bitki örtüsünü gürgen, çam, çınar, meşe ve ıhlamur ağaçları oluşturur. İçerisindeki şelalesi ve mağarası sizleri fantastik bir dünyaya sürükler.

 

12. Troia

Troia: Günümüzde Bu ismi Truva olarak da adlandırdığımız doğrudur. Brad pitt oynadığı film gözünüzde canlandı öyle değil mi ? İhanetin kapalı kutusu olarak yorumladığım bu at şeklindeki yapı, oldukça ilgi görmekte.

 

13. Gelibolu Yarımadası

Gelibolu Yarımadası: İstanbul ve Çanakkale Boğazları’nın Asya ile Avrupa kıtaları arasında iki yönlü köprü görevi görmesi tarih boyunca Çanakkale ve İstanbul birçok devletin yakın ilgisini çekmiştir.

 

14. Alpsarı Göleti

Alpsarı Göleti: İlçe Merkezine 10, İl Merkezine 22 km mesafede bulunan Alpsarı Göleti yaklaşık 227.000 m2 lik alanıyla çevrenin en büyük göleti konumundadır. Alanın topoğrafik yapısı ve bu yapıyla bütünleşen bitki örtüsü’nün güzelliği nedeniyle ilgi duyulan önemli bir mesire yeridir.

 

15. Tuz Mağarası

Tuz Mağarası: Tuz elde etmek amacıyla açılan oyukların oluşturduğu mağarayı gezen ziyaretçiler kendilerini modern karayolu tünelinde zannetmektedirler. Yaklaşık 100 hektar’lık alana sahip mağara birçok galeriden meydana gelmiştir.

 

16. Ortaköy İncesu Kanyonu

Ortaköy İncesu Kanyonu: Bir doğa harikası olan İncesu Kanyonu görülmeye değer güzellikte. Çorum, Ortaköy İlçesi İncesu Köyü’nde bulunan İncesu Kanyonu 12,5 km uzunluğunda. Tek giriş ve çıkışı bulunan İncesu Kanyonun her iki yamacı sarp kayalık. Kanyon, mevsimine göre rafting ve trekking sporları için uygun özelliklere sahiptir.

 

17. Hitit Yolu

Hitit Yolu: Anadolu, tarihten bugüne birçok uygarlığın yaşam alanı olması sebebiyle arkeolojik kazılarda fazlasıyla kalıntılar çıkarılan önemli bir yerdir.

 

18. Pamukkale

Pamukkale: Türkiye‘deki Denizli ilinde doğal bir mevkidir. Kent kaplıcaları ve akan sulardan kalan karbonat mineralleri teraslarını, travertenleri kapsamaktadır.

 

19. Kaklık Mağarası

Kaklık Mağarası: Mağaralar insanların ilk doğal barınaklarına oluştururlar. Bu nedenle uzun yıllardan beri araştırmacıların dikkatlerini Üzerlerine çekmiş ve ayrıntılı araştırmalara konu olmuştur. Ancak bu özelliklerinin yanında mağaralar içlerinde sakladıkları gizli güzelliklerin keşif ve seyrinin insanlara verdiği mutluluk, mağaracılığın son yıllarda bir bilim dalı olarak karşımıza çıkarmaktadır.

 

20. Saklı Göl

Saklı Göl: Denizli’nin kuytu bir köşesinde adı gibi “saklı” cennetten bir köşe. Denizli’de yaşayan herkes için mükemmel bir pazar alternatifi. çünkü kısmen uzak olması sebebiyle bünyelerde bir üşengeçlik meydana getirebilir. ki belki de bundandır ölümcül güzelliği. yıllara rağmen hala bakir kalmış olması.

21. Hasan Paşa Hanı

Hasan Paşa Hanı: Diyarbakır’da Ulu Camii’nin doğu girişinin karşısında, Gazi Caddesi’nin üzerinde yer alan tarihî handır. hadi gelsin çaylar.

 

22. Dicle Köprüsü

Dicle Köprüsü: On Gözlü Köprü, Dicle Köprüsü, Silvan Köprüsü ve Mervani Köprüsü olarak dört ayrı isimle bilinen ihtişamlı köprü, Mardin Kapısının 3.km batısında yer almaktadır. Köprünün tarihçesi hakkında bazı kaynaklarda 6.yüzyılda I.Anastasias Döneminde yapıldığı bilgisine ulaşılmaktadır.

 

23. Adalet Kasrı

dalet Kasrı: Edirne Sarayı’nda kasır. Sarayın sağlam kalan tek binası. Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin düzenlendiği Sarayiçi semtindedir. Edirne Sarayı’na Kanuni Sultan Süleyman zamanında eklendi. Kanuni’nin kanunlarını burada yazdırdığı söylenir.

 

24. Belek Gazi Anıtı

Sultan Alparslan’ın kumandanlarından olan Artuk Bey’in torunu Behram Bey’in oğlu Belek Gazi’ye aittir.1964 yılında heykeltıraş Nurettin ORHAN tarafından yapılmıştır.

 

25. Çirçir Şelalesi

Uzat ayaklarını sonbaharda sararmış otlar arasından gök mavinin, ilkbaharda doyumsuz yeşilin ortasından ise güneşin tadını çıkar. Kulaklarda yöreyi mesken edinmiş Çırçır böceklerinin o sözsüz ezgileri.

 

26. Mama Hatun Türbesi

Türkiye’de çok fazla tarihi caminin, kilisenin ve türbenin bulunması din turizminin de gelişmesini sağlamıştır. Ülkemizde bulunan dini mekanlar yerli turistler kadar yabancı turistlerin de dikkatlerini üzerine çekmektedir.

 

27. Tortum Şelalesi

Tortum Şelalesinin altında gölde yüzebilir, yazı serin geçirebilirsiniz. Eşsiz bir manzaraya sahip olan Tortum Şelalesi bir çok çevreden ziyaret edilmekte.

 

28. Palandöken Kayak Merkezi

Palandöken Kayak Merkezi: Kaymaya meraklı iseniz sizin için en ideal yerlerden biri olduğunu söylememiz şüphesiz yalan olmaz. eğlenceli vakitler geçirmeniz için Erzurum’un en uygun yerlerinden birisi. Konaklama yapabilir, kaymak için ders alabilirsiniz.

 

29. Sazova Parkı

Sazova Parkı: Eskişehir’de tatil yaptığınız günlere Sazova Parkı’nı mutlaka gezmelisiniz. Hem çocuğunuza güzel bir gezi düzenlemiş olur hem de kendi birkaç saatte olsa kendi çocukluğunuza yolculuk yaparsınız. Sazova Parkı yakınında birçok otel bulunmaktadır ve parka yakın otellerin birinde konaklamayı tercih edebilirsiniz.

 

30. Porsuk Çayı

Porsuk Çayı: Eskişehir’in simgesi olan çay, 448 metre uzunluğundadır ve Sakarya Irmağının en uzun kolu konumundadır. Kendinizi bu noktada farklı bir ülkede hissedecek ve şehri ikiye bölen çayda aynı zamanda gondolların yanı sıra botlarla da turlayabileceksiniz.

 

31. Botanik Bahçesi

Botanik Bahçesi: Eğer doğayı seviyorsanız hele de bitkilerin o güzel kokularını içinize çekip hafif bir yürüyüş yapmak istiyorsanız burası tam size göre. Rengarenk, cıvıl cıvıl resmen tablodan çıkmış gibi bir manzara düşünün

 

32. Tirebolu Kalesi

Tirebolu Kalesi: Şehrin Turizm akımını dengeleyen en büyük faktör ise Tirebolu kalesidir diyebiliriz. Büyük bir kayanın üzerine inşa edilmiş olan Kale, ziyaretçilerine muhteşem bir manzarayla karşı karşıya kalmasını sağlıyor.

 

33. Giresun Müzesi

Giresun Müzesi: Giresun Müzesi’nde Tunç çağından Hititlere, Hellenistik dönemden Roma’ya, Bizans’a ve Osmanlı dönemine ait birçok eser bulunmakta.

34. Limni Gölü

Limni Gölü: Şu güzel manzaraya bakıp da hayran olmamak elde değil, sizce de öyle değil mi. Memleketimiz her karışı değerli olmasının nedenlerini bunlara bağlayabilirsiniz.

35. Santa Harabeleri

Santa Harabeleri: 17. yüzyılda Rumlar tarafından kurulan dini, ticari ve kültürel önem taşıyan yerleşimin, Rum çetelerinin sığınağı olarak kullanıldığı bilinmektedir.

36. Seyithan Gölü

Seyithan Gölü: Berçelan yaylasında bulunan Seyithan Gölü Hakkari’nin En çok beğenilen Turistlik yerleri arasındadır.

37. Beşikli Mağarası

Beşikli Mağarası: Titus Tüneli’nin deniz tarafındaki girişine 100 metre mesafede bulunan Beşikli Mağarası, kaya mezarlarının en geniş ve ünlülerinden. İçerisinde bölümler halinde tam 12 tane mezar var. Mezarlar, birbirlerinden duvarlar ile ayrılıyor.

38. Lavanta Vadisi

Lavanta Vadisi: Isparta’nın birçok noktası lavanta kokularıyla karşılar misafirlerini. Keçiborlu ilçesindeki birçok köyde üretilen lavantalar, tarlaları süsler yılın belli dönemleri. Yöre halkının en önemli geçim kaynağıdır çünkü. Özellikle Kuşçular, Aydoğmuş, Kuyucak, Ardıçlı ve Çukurören köylerinde yetiştirilen lavantalar şehre gelen turistlerin fazlasıyla ilgisini çekiyor.

39. Anamur Çayı

Anamur Çayı: Dragon Çayı üzerinde bulunan Dibek mevkisindeki mesire yerlerinde buz gibi suya girebilir, balık avlayabilir, tutamazsanız bile oradaki restorantlarda alabalık yiyebilirsiniz.

40. Belenkeşlik Kalesi

Belenkeşlik Kalesi: Mersin, bir tatile sadece tabiat güzelliklerini değil, kalelerini, camilerini, kiliselerini ve diğer tüm tarihi kalıntılarını da dahil ediyor. Mersin’de tatil planlarınız varsa şehrin sağlam yapıları arasındaki Belenkeşlik Kalesi’ni gezmenizi öneririz.

41. Galata Kulesi

Galata kulesi: Tarifi olmayan bir manzarası var ve kulenin tepesine ücretli olarak kahvaltı hizmeti alabilirsiniz. Galata Kulesi 2014 ve 2015 yılı güncel giriş ücreti yerli ziyaretçiler için 6,5 TL yabancı ziyaretçiler in ise 13 TL‘dır. Öğrenci indirimi veya müze kart malesef geçerli değil. 5 yaşından büyük çocuklardan ücret alıyorlar.

42. Fatih Korusu

Fatih Korusu: Eski adı Otağtepe, yeni adıyla Fatih Korusu Tema Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi olmuştur. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Boğaziçi Köprüsünü seyredebilirsiniz. İkinci köprü olan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün Anadolu yakasındaki ayağı çok net görülebilmektedir. 

43. Kız Kulesi

Kız Kulesi:  hakkında çeşitli rivayetler anlatılan, efsanelere konu olan, İstanbul Boğazı’nın Marmara Denizi’ne yakın kısmında, Salacak açıklarında yer alan küçük adacık üzerinde inşa edilmiş yapıdır.

44. Karaburun Yarımadası

Karaburun Yarımadası: Çok eski bir yerleşim alanı olan Karaburun Yarımadası’nın tüm doğal ve tarihi yerleri arasında gezerken birçok medeniyetten izler göreceksiniz.

45. Konak Meydanı

Konak Meydanı: İlçede bulunan Konak Meydanı yakınındaki otellerin birinde rezervasyon yaptırarak tatilinize ilk adımı atabilirsiniz. Meydan, merkezde bulunması sebebiyle hem ulaşımınızı kolaylaştıracak hem de kendi içinde barındığı güzellikleri rahatlıkla sunacak sizlere.

(Kaynak:gezilesiyer.com)

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir