EĞİTİM ÜZERİNE YAYINLANMIŞ TREND FİLMLER


ÖLÜ OZANLAR DERNEĞİ / DEAD POETS SOCİETY (IMDB :8,1)
1989’da dört dalda Oscar‘a aday olan Ölü Ozanlar Derneği, Tom Schulman’a En İyi Senaryo ödülünü kazandırmıştır.

KONUSU:

1950’lerin Welton Akademisi ciddi, disiplinli ve akademik çevrelerde saygınlığı yüksek olan ancak geri kafalılığın iktidarda olduğu bir okuldur. Okul yönetiminin muhafazakar ve ortodoks tavırları okulu öğrenciler için sıkıcı ve bunaltıcı bir yer haline getirmektedir. Fakat yeni İngilizce öğretmeni John Keating’in okula atanmasıyla çok şey değişecektir… Keating öğrencilerine ders kitaplarını yırtıp atmalarını, kalıplaşmış düşünce şekillerinden uzaklaşmalarını ve hayatlarını dolu dolu yaşamalarını öğütlemesiyle okulun statükocu tavrına son derece zıt bir profil çizmektedir. Öğrencilerini şiir ve nitelikli edebi yapıtlarla tanıştıran Keating onların pek çoğu üzerinde derin bir etki yaratır ve onların geleceğe dair hayallerinin şekillenmesini sağlar. Elbette Keating’in yaklaşımının okul yönetimi tarafından farkedilmesi ve üstüne gidilmesi uzun sürmeyecektir. Fakat okul müdürü Nolan Keating’i okuldan uzaklaştırma kararı aldığında hayatlarını değiştirdiği öğrencileri Keating’i savunmak için harekete geçerler.

Can Dostum (1997)
Good Will Hunting IMDB:8.3

KONUSU:

Will Hunting genel iq’nun çok çok üzerinde bir zeka seviyesine sahip, MIT’de temizlikçi olarak çalışan genç bir çocuktur. Temizlik yaptığı akşamlardan birinde, bir sınıfın tahtasında yazılı olan bir matematik sorusuna denk gelir. Çözülmesi neredeyse imkansız olan bu problemi rahatlıkla çözen Will, sessizce ortadan kaybolur. Kısa zaman içerisinde problemi yazan profesör tarafından keşfedilen Will bu başarısını diğer sorularda da sürdürecektir. Ancak bir kavga sebebiyle hapis cezasına çarptırılan gencin, bu beladan kurtulabilmek için profesöre ihtiyacı vardır.

Orijinal İsmi: 3 Idiots
Vizyon Tarihi: 9 Kasım 2009
Süre: 170dk
Tür: Dram , Komedi , Romantik
IMDB: 8.4

KONUSU:

Hindistan’ın en iyi mühendislik okuluna başlayan öğrencilerin hayatını anlatıyor özet olarak. Sistemin daima yarış üzerine kurulu olduğu, herkesin en iyi olmaya çabaladığı bir okulda sistemi değiştirmeye çalışan bir öğrenci ve onun en yakın 2 arkadaşı. Başlarından geçenler, hayattan aslında ne istedikleri. Ranco karakterinin başrol oynadığı film dram ve komedi türünü en iyi şekilde harmanlayıp bize öğretici bir film olmakta.


Özgürlük Yazarları / Freedom Writers 
IMDB:7,5

KONUSU:

“Bir okulda göreve başlayacak olan Erin adlı öğretmen, 23 yaşında körpecik bir durumdadır. Göreve başladığı lisenin öğrencileri tamamen farklı etnik yapıdan oluşmaktadır. Afrikalısı vardır, Uzak Doğulusu vardır, Orta Amerikalısı vardır… Özetle mülteciler mahallesinde bir liseden bahsediyoruz. Tamamen kozmopolit… Öğretmenin ilk ders saatinden sonra öğrencilerinde görmüş olduğu his; birbirlerine olan kindir. Bunun önüne 23 yaşındaki öğretmen nasıl geçecektir? Bu durumla nasıl baş edecektir? Diğer öğretmen arkadaşlarından ya da müdüriyetten ne gibi destekler-anti destekler görecektir. Sınıf ortamını olsun dış ortam olsun şiddetler sıklıkla yaşanmaktadır. Bu öğrenciler, diğer öğretmenler tarafından da dışlanmışlardır. Kendilerine belki de değer veren tek öğretmen Erin öğretmendir. Öğrencilerle sınıf içerisinde birbirlerine saygı çerçevesinde tartışma ortamları oluşturmaktadır. Birbirlerinden nefret eden öğrenci grubuyla hatta okul dışı bir gezi bile düzenleyecektir…”

IMDB:8,3

KONUSU:

Paul ve eşi Catherine evlenmişler ve mutlu bir yuva kurmuşlardır . Kısa bir süre sonra Michelle adını verdikleri bir kız çocukları olur. Ama ailenin mutluluğu uzun sürmez zira Michellle ne görebilir ne de duyabilir. Anne baba Michelle’i dış dünyanın etkilerinden ne kadar korumaya çalışırlarsa çalışsınlar küçük kız büyüdükçe hırçınlaşmaktadır. Catherine bir kez daha hamile kalır ve Sara’yı doğurur. Bu sefer baba Paul Michelle’i bir kliniğe kapatmak ister. Tam da bu günlerde ailenin hayatına Debraj Sahai adında özel bir eğitmen girer. Hem sağır hem kör hem de dilsiz olan Michelle’i eğitmeye gönüllü olur. Küçük kız onun ellerinde hırçınlığını yavaş yavaş bir kenara bırakarak, eğitim almaya hatta normal çocuklar gibi okula gitmeye bile başlar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir