KIŞ MEVSİMİNDE ÇOCUK VE BEBEKLER NASIL GİYİNMELİ

Küçük bebeğinizi soğuk kış günlerinde dışarı çıkarmak birçokları için  büyük endişe oluşturmaktadır. Bebeğinizin kış mevsiminde hem nasıl giydirileceği, hem de soğuktan nasıl korunacağı anne ve babaların en önemli düşüncesi. Ancak dikkat edilecek bazı noktalara uyarak, bebeğinizle kışın ve soğuk havanın keyfini çıkarabilirsiniz.

 

CİVİL KIŞLIKLAR

Bebeğinizi soğuk kış günlerinde dışarı çıkarırken, en önemli olan şey onu hem rahat ettirmek, hem üşütmemek hem de terletmemek. Bunu sağlamak için dikkat edilecek bazı ipuçlarına dikkat etmek yeterli.

 

Kaç kat giydirmelisiniz?

Bebekleri ya da küçük çocukları kış için giydirirken katmanlara dikkat etmek gerekli. Genel kural, bebeğinizi, kendi giydiğinizden bir kat daha fazla giydirmek. Bebeğinizi birkaç kat giydirmek onu hem sıcak ve rahat ettirmeniz anlamına gelmiyor, aynı zamanda terlememesi için kolaylıkla katmanlardan birini çıkarabilmenizi de sağlıyor. Öncelikle bebeğinizin pusetine iyi kalite bir örtü koymak, ısıyı ve nemi bebeğinizden uzak tutmanızın yolunu açacaktır.

 

Doğru katmanları seçmek

Etkili bir termal örtü bebekler ve küçük çocuklar için anahtar konumdadır. Yünlü ya da polyester alta serilecek örtü için idealdir. Ancak tam pamukludan kaçınılmalı, çünkü pamuklu genellikle daha fazla rutubet tutar ve bu rutubet kolaylıkla giderilemez. Sadece merinos yünü, kullanılabilecek en iyi yündür. Bu yün örtü %40 oranında rutubet çekebilir ancak bebeğinizi rahatsız edecek bir ıslaklık oluşturmaz.

 

Sıcak ve kuru kalmak

Bebeğiniz için kışlık kıyafet alırken teknik özelliklerine ve kumaşa dikkat edin. Bebeğin ıslanmamasını sağlamak için su geçirmezliği en az 1500 mm. ya da daha fazla olan giysileri seçin. Kapüşonu kontrol etmeyi unutmayın. Kapüşon bebeğin yanaklarını açıkta bırakmayacak şekilde yüzüne oturmalıdır.

 

Ayrıntılara dikkat etmek

 

Bebeğiniz ya da küçük çocuğunu için giyim eşyası seçerken, reflektör ya da takılabilir kapüşonlar gibi ayrıntılara dikkat edin. Ayrıca giyim eşyalarının fermuarlarının özel korumaları olmasına ya da bebeğinizin hassas cildine zarar vermeyecek yumuşak kumaşlara özen gösterin.

Kolay çıkarılabilir kıyafetler seçin

Bebeğiniz için her özelliği taşıyan tek bir kıyafet almayı düşünüyorsanız, gerektiğinde bunu ne kadar kolay çıkarabileceğinize dikkat edin. Özellikle, boydan boya fermuarlı tulumlar ya da montlar bebeğinizin altını değiştirirken size büyük kolaylık sağlayacaktır. Bu tür kıyafetler bebeğiniz uykudayken dahi değiştirilebilir.

 

Kış Mevsimine Uygun Bebek ve Çocuk Giysileri Alabileceğiniz Siteler

 

 

Bebeğinizi arabada sıcak tutmak

Bebeğinizle birlikte aracınız ile seyahat edeceksiniz , bebeğinizin aracınızda rahat etmesi önemli. Araç kolaylıkla ısınabileceği için, bebeğinizin terlememesi büyük önem taşıyor. Arabanın içerisinde şapka, eldiven ve kar montları gibi kıyafetleri mutlaka çıkarın. Eğer araba ilk anda soğuk gelirse, hafif bir battaniye kullanabilirsiniz. Bu arada, bebeğinizin araba koltuğunun emniyet kemerlerini kışlık kıyafetlere göre ayarlamayı unutmayın.

Aşırı durumlar hatırlanmalı

İster bir mont, ister bir tulum tercih edin, bebeğinizin ayaklarını ve ellerini korumak, vücut sıcaklığının sabit tutulması için çok önemlidir. Formül şu; Rahat ve sıcak bir ayak = mutlu bebek = keyifli ebeveynler. Küçük çocuklar için kalın tabanlı bir bot, su geçirmez ve hava alan bir kar botu ya da termal lastik çizmeler rahatlıkla yatırım yapılabilecek ürünlerdir. Bebekler ise sıcak çoraplar ve yumuşak tabanlı ayakkabılar öneriliyor. Bere ve eldivenler küçük çocuklar için olmazsa olmaz. Ancak çıkardıklarında kaybetmemeleri için montlarına düğmelenmiş olanları tercih edin. Şunu da asla unutmayın, şapka bebeğinizin dışarıdayken hızla ısı kaybetmesine neden olacaktır o nedenle başının örtülü olduğundan emin olun.

Yün içeren giysilere dikkat

Bebeğiniz için kıyafet alırken yün içerip içermediğine dikkat etmeniz gerekiyor. Egzaması olan çocuklarda yün, kaşıntı yapabilir. Bu nedenle cildine doğrudan temas edecek kıyafetlerin içeriğinde yün olmaması gerekiyor.

Şapka mutlaka olmalı

Vücudun baş bölgesi, vücut ısısının en çabuk düştüğü yer olduğundan soğuk havalar için mutlaka bir şapka edinmelisiniz. Bebeğinizin için aldığınız şapkanın kulakları da olmalı. Şapkasını severek takması için renkli ya da eğlenceli figürler olan şapkaları tercih edebilirsiniz.

Eldiven taşımalısınız

Çocuğunuzun dolabında en az bir eldiven mutlaka yer almalı. Eldivenlerinin yün içermemesine ve yüzde yüz pamuk olmasına özen göstermeniz gerekiyor. Aynı zamanda içinde ellerinin rahatça hareket etmesi de önemli.

Aynı zamanda bebeğinizin kış gardırobu için dikkat etmeniz gerekenler:

– Paltosu ve ayakkabıları için su geçirmeyen kumaşları tercih etmelisiniz.
– En az iki ya da üç farklı kalınlıkta battaniyesi olmalı.
– Kış ayları için özel iki- üç adet uyku tulumu kullanmalısınız.

Özellikle küçük bebeklerin çok kolay ısı kaybedebilecekleri için soğuğa karşı daha dikkatli olunması gerektiğini söyleyen Liv Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nermin Tansuğ kış aylarında bebeklerin nasıl giydirilmesi gerektiği ile ilgili bilgi verdi.

 

  • Genellikle fanila gibi ince bir pamuklu giysi üzerine kalın yünlü  bir kazak giydirilir. Oysa tek kat kalın giysi yerine üst üste pamuklu, yumuşak ve vücudu saran ince giysiler giydirildiğinde aralarındaki hava tabakası bebeği üşümekten korur. Dışarı çıkıldığında bu giysilerden en üsteki yün olduğunda daha iyi korur. Ortam sıcaklığı değiştiğinde gerektiğinde bir kat azaltılır veya artırılır. Bu yöntem ile bebeği sıkan, ağırlaştıran kıyafetlerden bunalması engellenir.

  • Çok soğuk havalarda dışarı çıkıldığında ısıyı koruyan, soğuğu geçirmeyen kuş tüyü tulum tarzı giysiler uygundur.

  • Vücut ısısının büyük kısmı baştan kaybedildiğinden mutlaka kulakları örten şapka, eldiven, kalın çoraplar ve botlar giydirilmelidir.

  • Yürüyen bebeklerde, yağmurlu havalarda botlarının su geçirmediğinden emin olunmalıdır.

  • Arabayla dışarı çıkıldığında aşırı ısınmayı önlemek için şapka ve üstündeki giysilerden bir katı çıkartılabilir ya da araba serinletilir. Eğer otobüs gibi toplu taşıma aracında ise elbisesinin bir kısmını çıkartılabilir.

  • Bebek arabası ile dışarı çıkıldığında arabanın içine koruyucu ve soğuğu önleyici bir örtü ve bebeğin üzerine de ayrı bir battaniye örtülmelidir. Ya da bebek arabalarında kullanılan zarf gibi giysiler giydirilebilir. Yağmurlu, rüzgarlı havalarda arabanın koruyucu rüzgarlığı kullanılmalıdır.

  • Rüzgarlı bir havada dışarı çıkıldığında bebeğin rüzgara karşı açık kalan kısımlarına çatlamayı önlemek için hafif bir nemlendirici sürülmelidir.

  • Karlı ve güneşli havada dışarıda kalınacaksa bebeğin cildini korumak için siperli şapka giydirilmeli, yüzüne güneşten koruyucu ürünler sürülmelidir. Çünkü kar güneşin ultraviyole ışınlarının yüzde 85’ini yansıttığı için en az yaz güneşi kadar tehlikeli olabilir ve güneş yanığı oluşturabilir. Özellikle bebeğinizin hassa cildi için bu tehlikeli bir durumdur.

  • Kış aylarında doğan bebekler üşümemesi için sıkı sıkı giydirildiğinden yaşamlarının ilk aylarında güneşle tanışamaz. Oysa güneş ışığı aracılığıyla vücutta aktif hale gelen D vitamini, kemiklerin gelişimi için önemlidir. Bu nedenle, havanın güzel olduğu günlerde kolları ve yüzü açık kalacak şeklide mutlaka 10-15 dakika güneş ışığına çıkartmalıdır.

Soğuk havada ısı üretimi için daha çok kalori gerekir. Öğünlerinde kalori miktarı biraz artırılabilir.

 

Yağmur ve soğuk havanın bastırdığı şu günlerde annelerin en büyük korkusu çocuklarının hasta olması. Soğuktan korunmak için üst üste giyilen şapkalar, kalın giysilerse çocuklar için her zaman zorlayıcı bir konu. Medistate Kavacık Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof Dr Hüseyin Güvenç, “ bebek ve çocukları soğuk hava hasta etmez, yanlış kıyafet tercihleri hasta eder, önemli olan vücut ısısını her zaman dengede tutmaktır ” diyerek, kış döneminde giysi tercihleri konusunda ailelere önerilerde bulundu.

Soğan sistemini tercih edin
Kış aylarının çocuklarla dışarda uzun gezintiler yapmak için uygun olmadığı kanısının çok yaygın bir yanlış bakış açısı olduğunu söyleyen Prof Dr Hüseyin Güvenç, “Çocukların her zaman temiz havaya ve bol oksijene ihtiyacı vardır. Sürekli kapalı alanlarda tutulan çocuklarda çeşitli solunum yolu enfeksiyonları görülebilir. Önemli olan soğuk havaya çıkarken çocuğun doğru şekilde giydirilmesidir. Bunun için de kalın tek kat bir giysi yerine, “soğan sistemi” adını verdiğimiz yöntemle, ince özellikli giysilerin birkaç kat olarak çocuğa giydirilmesi gerekir. Bu şekilde soğuğa karşı daha iyi bir yalıtkanlık sağlanır” dedi. Bu yöntemle çocukların vücut ısısını kontrol etmenin daha kolay olacağını belirten Güvenç, gerektiğinde giysilerin bir kısmı çıkarılarak vücut ısısının daha fazla artmasının  önüne geçilebileceğini söyledi.
Ayaklarını sıcak tutun
Soğuk ve ıslanmış ayakların üşüme riskini kolaylıkla arttırdığını belirten Prof Dr Hüseyin Güvenç, “ ayakkabının içinde çocuğun ayağını rahatsız edecek çok ağır ve  kalın çoraplardan kaçının. Pamuklu ve terletmeyen çoraplar ile çocuğun ayağına tam oturan ayakkabılar,  vücut sıcaklığını dengede tutmak için önemlidir” şeklinde konuştu. Gereğinden fazla geniş ayakkabının içinde, çorabın ayakta kayarak toplandığını ve bu sebeple korumanın azaldığını sözlerine ekleyen Güvenç, “dikişsiz, su geçirmeyen ve ayağa tam oturan ayakkabılar seçilmelidir” dedi.
Bebeklerde vücut sıcaklığına dikkat!
Bebeklerin vücutlarındaki yağ tabakası henüz tam anlamıyla oluşmadığı için vücut sıcaklıklarını dengelemelerinin daha güç olduğunu belirten Prof Dr Hüseyin Güvenç, bebeklerin vücut sıcaklıkları sık sık kontrol edilmeli, genel olarak yetişkinlerin giyiminden 1 kat fazla giyim tercih edilmeli, gerekirse bir battaniye kullanılmalıdır” şeklinde konuştu. Bebeğin göğüs ve karın derisinin  kontrol edilerek vücut sıcaklığı konusunda en doğru sonuca ulaşılabileceğini belirten Güvenç, “Sürekli ağlıyorsa, huzursuzsa, el ve ayakları soğuksa, hareketleri az, yorgun ve halsiz görünüyorsa vücut ısısının düştüğünden şüphelenebilirsiniz. Bebeklerde en çok parmak uçları, burun ve yanak dokuları soğuk çarpmasına karşı duyarlıdır. Eğer bu bölümlerde soğuk çarpmasından şüphe edilirse doğrudan bir ıstıcıya ya da kalorifere yaklaştırmak yerine soğuk bölgeyi teninize değdirmek, ılık hava üflemek faydalı olur, ancak sonuç alınamadıysa hekime başvurmak gerekir”  şeklinde konuştu.

(KAYNAK:indigo dergisi,medikalakademi.com ,happycenter.com siteleri)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir